Patients
Healthcare Professionals

Dr. Mafazi

اسکلروتراپی عروق واریسی چیست؟

اسکلروتراپی، یک فرایند پزشکی است که برای از بین بردن عروق واریسی و رگ های عنکبوتی به کار برده می شود. اسکلروتراپی، شامل تزریق یک محلول (عموما یک محلول نمکی) به صورت مستقیم به رگ می شود. این محلول، پوشش رگ خونی را تحریک می کند و باعث فروپاشی آن می شود، سپس رگ ها به هم می چسبند و خون آن ها را منعقد می کند. با گذشت زمان، رگ به یک بافت اسکار تبدیل می شود که به تدریج محو می شود. اسکلروتراپی یک درمان ثابت شده است که از دهه 1930 مورد استفاده بوده است.

بهترین متخصص انجام فیلر زیر چشم در ایران دکتر مفاضی می باشد. از طریق همین سایت اقدام کنید.

چه کسانی کاندید مناسبی برای اسکلروتراپی هستند؟

پیش از اسکلروتراپی، شما باید یک مشاورۀ اولیه با یک متخصص پوست یا متخصص عروق داشته باشید تا او تصمیم بگیرد که آیا کاندید مناسبی برای این عمل هستید یا نه.

در صورتی که باردار باشید، نمی توانید این عمل را انجام دهید. اگر قرص های کنترل بارداری می خورید، می توانید اسکلروتراپی داشته باشید. اگر در گذشته، سابقۀ انعقاد خون داشته اید، پزشک باید تشخیص بدهد که آیا این عمل برایتان مناسب است یا نه. در کل، این عمل به سلامت کلی محل مورد نظر بستگی خواهد داشت.

رگ هایی که ممکن است در آینده، برای عمل جراحی قلبِ باز استفاده شوند، عموما برای اسکلروتراپی در نظر گرفته نمی شوند، مگر اینکه به نظر متخصص، در آینده قابل استفاده نباشند.

اسکلروتراپی چطور انجام می شود؟

در بیشتر مواردِ اسکلروتراپی، محلول نمکی از طریق یک سوزن بسیار ریز، به صورت مستقیم به رگ تزریق می شود. در این لحظه، ممکن است ناراحتی متوسطی احساس کنید و برای یکی دو دقیقه احساس گرفتگی داشته باشید – به خصوص زمانی که رگ های بزرگ تر، برای تزریق انتخاب می شوند! این فرایند، حدود 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

تعداد رگ هایی که در یک جلسه تزریق می شوند، به اندازه و موقعیت آن ها بستگی دارد. وضعیت پزشکی عمومی بیمار هم برای تعیین این تعداد در نظر گرفته می شود.

اسکلروتراپی در مطب پزشک و توسط یک متخصص پوست یا جراح انجام می شود و نیازمند آن است که شما تا چند روز بعد از عمل، فعالیت هوازی نداشته باشید.

قبل از اسکلروتراپی چه کار کنیم؟

قبل از اسکلروتراپی باید از مصرف داروهای خاصی پرهیز ، و با پزشک خود در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه، داروهای گیاهی، مکمل های غذایی و …) صحبت کنید. اگر پیش از اسکلروتراپی، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. هیچ لوسیونی نباید پیش از عمل روی پاها مالیده شود. برخی از پزشک ها توصیه می کنند که بیمار از مصرف آسپرین، ایبوپروفن یا سایر داروهای ضد التهابی، به مدت 48 تا 72 ساعت پیش از عمل، خودداری کند.

عوارض جانبی اسکلروتراپی

بعد از اسکلروتراپی ممکن است عوارض جانبی خاصی را تجربه کنید. عوارض ملایم تری، مانند خارش وجود دارد که ممکن است تا یک یا دو روز بعد از عمل تداوم داشته باشند؛ همچنین ممکن است محل تزریق، برآمده و قرمز شود. این موارد هم در طول چند روز از بین خواهند رفت. ممکن است در اطراف محل تزریق، کبودی هم به وجود بیاید و بهبود آن چند روز تا چند هفته طول بکشد.

سایر عوارض جانبی اسکلروتراپی عبارت ند از:

در صورتی که هر یک از عوارض جانبی زیر برایتان رخ داد، فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

در زمان تزریق ممکن است واکنش های آلرژیک نسبت به محلول تزریقی رخ بدهد که احتمال جدی بودن آن بسیار ضعیف است. اگر سابقۀ آلرژی دارید، شانس بیشتری برای تجربۀ یک واکنش آلرژیک به این محلول خواهید داشت. یک واکنش آلرژیک جزئی، باعث خارش و تورم می شود. برای دوری از مشکلات جدی، احتمالا پزشک، عامل را پیش از تزریق اصلی، در ناحیه کوچک تری تست می کند.

در صورتی که بعد از عمل، هر نگرانی یا سوالی داشتید، بهتر است با پزشک تماس بگیرید و فقط از او اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

بعد از اسکلروتراپی چه اتفاقی می افتد؟

بعد از اسکلروتراپی می توانید خودتان تا خانه رانندگی کنید و به فعالیت های روزانه بازگردید. بهتر است پیاده روی را در برنامه خود بگنجانید.

توصیه می شود جوراب شلواری بپوشید تا رگ های درمان شده را کمپرس کنید. اگر جوراب شلواری مخصوص را از قبل داشته اید، بهتر است آن ها را خود به مطب ببرید تا مطمئن شوید که فشار کافی را به پاهای شما وارد می کند. در برخی موارد، جوراب شلواری های معمولی، فشار کافی را اعمال نمی کنند؛ این گونه، پزشک می تواند برای تهیۀ جوراب مناسب، راهنمایی های لازم را به شما بکند.

بعد از تزریق، از خوردن آسپرین، ایبوپروفن یا سایر داروهای ضدالتهابی، به مدت حداقل 48 ساعت خودداری کنید؛ مگر با دستور پزشک معالج! همچنین، باید تا 48 ساعت بعد از عمل، از موارد زیر دوری کنید:

شما می توانید دوش بگیرید؛ اما آب باید سردتر از حالت معمول باشد. محل تزریق را می توانید با آب ولرم و مقدار کمی صابون شست و شو دهید.

اثرگذاری اسکلروتراپی

مطالعات نشان داده اند که 50 تا 80 درصد از رگ های درمان شده در هر جلسه از اسکلروتراپی، از بین خواهند رفت. کمتر از 10 درصد از افرادی که اسکلروتراپی انجام داده اند، نسبت به این تزریق ها هیچ واکنشی نشان نداده اند. در این نمونه ها، محلول های مختلفی را می توان امتحان کرد. هرچند این عمل برای بیشتر بیماران جواب می دهد؛ اما تضمینی برای موفقیت آن در صددرصد موارد وجود ندارد!

عموما رگ های عنکبوتی، در طول سه تا شش هفته پاسخ می دهند، و رگ های بزرگ تر، سه تا چهار ماه، زمان نیاز خواهند داشت؛ در صورتی که رگ ها به درمان واکنش نشان دهند، مجددا ظاهر نخواهند شد. هرچند، ممکن است رگ های جدیدی در همان حالت قبلی ظاهر شوند! در صورت نیاز می توانید برای تزریق محلول بیشتر، به پزشک خود مراجعه کنید.

در نهایت، به یاد داشته باشید که حتما به یک متخصص قابل اعتماد و باتجربه مراجعه کنید و با آرامش به فرایند درمان خود ادامه دهید تا بهترین نتیجۀ درمانی را کسب کنید!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *