Patients
Healthcare Professionals

Dr. Mafazi

انواع راه‌ های جوانسازی پوست

از دیرباز تاکنون، در افسانه‌ های بشر، از اکسیر جوانی سخن به میان آمده است؛ اما در دنیای مدرن، جای اکسیر جوانی فقط در داستان‌ ها و افسانه ‌ها نیست، بلکه راه خود را به دنیای واقعی نیز گشوده است. امروزه، به لطف پیشرفتِ علم و تکنولوژی، راه‌ های بی‌ شماری برای جوان ‌سازی پوست وجود دارد و انسان تا دهه های واپسین زندگی اش می تواند پوستی جوان داشته باشد و همواره از طراوت و زیبایی آن لذت ببرد.

 بهترین روش جوانسازی پوست کدام است؟

روش های جوانسازی پوست آن قدر متعدد و متنوع هستند که هر کسی متناسب با بودجه و سلیقه اش، می تواند روش جوانسازی دلخواهش را برگزیند. در این مطلب، انواع راه های جوانسازی پوست را بر خواهیم شمرد. با کلینیک دکتر مفاضی همراه باشید!.

برای انجام عمل فیلر زیر چشم می توانید کلینیک پیشرفته دکتر مفاضی رو انتخاب کنید.

جوانسازی پوست چیست؟

جوانسازی پوست، همان طور که از نامش پیداست، به جوانسازی و طراوات پوست کمک می کند. روش های متعددی برای جوانسازی پوست وجود دارد و بهترین و موثرترین روش جوانسازی پوست برای هر کسی تعریف متفاوتی دارد؛ به عبارت دیگر، هر کسی باید روش جوانسازی متناسب با نیاز و موقعیتش را انتخاب کند.

به طور کلی، روش های جوانسازی به دو دسته تقسیم می شوند: دستۀ اول، سلول های مردۀ پوست را می زدایند و باعث می شوند پوست، جوان تر و شاداب تر به نظر برسد. روش های دستۀ دوم، به صورت تزریقی صورت می گیرند و حداقل تهاجم را دارند. تزریق باعث می شود چین و چروک های عمیق و سطحی برطرف شوند و پوست، جوان تر و شاداب تر به نظر برسد.

انواع روش های جوانسازی پوست

در دنیای مدرن، روش های درمان چروک صورت بسیار زیاد است، از روش های ساده مانند پیلینگ شیمیایی گرفته تا لیفتینگ صورت با نخ! در ادامه، انواع روش های مدرن برای جوانسازی پوست را برخواهیم شمرد.

هیدروفیشیال

هیدروفیشیال، یکی از روش های چند مرحله ای برای جوانسازی پوست به شمار می رود. در روند هیدروفیشیال، پوست، پاکسازی و لایه برداری می شود، سلول های مرده زدوده می شوند و در نهایت، پوست با آنتی اکسیدان ها و پیتیدها هیدراته می شود. اگر می خواهید اثربخشی روش هیدروفیشیال بیشتر شود، می توانید آن را به صورت هفتگی یا ماهیانه تکرار کنید. هیدروفیشیال، انواع مختلف دارد و از هر کدام برای از بین بردن چین و چروک های خاصی استفاده می شود.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن، در دستۀ هیدروفیشیال قرار می گیرد و یکی دیگر از روش های ارزان و راحت برای جوانسازی پوست صورت به شمار می رود. در این روش، از ماده ای به نام آلومینیوم هیدروکسید استفاده می شود. اگر کم سن و سال هستید و صورتتان چین و چروک چندانی ندارد، می توانید از میکرودرم ابریژن برای شادابی و طراوت پوست استفاده کنید. این روش، گزینۀ بسیار مناسبی برای پوست های حساس به شمار می رود.

میکرو پیلینگ

پیلینگ شیمیایی، یکی دیگر از روش های جوانسازی پوست به شمار می رود. این روش برای از بین بردن خطوط عمیق تجویز نمی شود، بلکه برای سنین پایین و خطوط کم عمق مناسب است. در این روش، از مواد شیمیایی برای زدودنِ لایۀ سطحی پوست یا همان سلول های مرده استفاده می شود.

میکرونیدلینگ

روش میکرونیدلینگ یکی دیگر از روش های جوانسازی پوست محسوب می شود و با استفاده از سوزن های نازک و کوچک انجام می گیرد. این سوزن‌ ها سبب ایجاد جراحت های کوچک روی پوست و در نهایت، افزایش ترشح کلاژن می شوند. از این روش، هم برای درمان چین و چروک استفاده می شود و هم برای از بین بردن جای جوش و اسکار. روش میکرونیدلینگ از بهترین گزینه ها برای جوانسازی پوست های تیره به شمار می رود، چرا که احتمال ایجاد لک روی پوست در این روش بسیار کم است.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس از ساده ترین و پرطرفدارترین روش های جوانسازی پوست به شمار می رود. تزریق بوتاکس از ارزان ترین روش های جوانسازی پوست صورت به شمار می رود و بیشتر برای از بین بردن چروک های پیشانی توصیه می شود. اگر شاغل هستید، جوانسازی با تزریق بوتاکس، گزینۀ بسیار مناسبی برای شماست، چرا که این روش نیازی به استراحت ندارد و خیلی زود می توانید در محل کارتان حاضر شوید. البته ناگفته نماند که ماندگاری نتیجۀ تزریق بوتاکس چندان زیاد نیست و باید به طور مرتب تجدید شود. معمولاً تزریق بوتاکس در سنین پایین و برای جلوگیری از افزایش چین و چروک تجویز می شود.

انواع فیلر

فیلرهای بافت نرم، از پرکاربردترین گزینه ها برای جوانسازی صورت به شمار می روند. این روش، علاوه بر جوانسازی پوست، برای حجیم کردن لب و برجسته ساختنِ گونه ها نیز استفاده می شود. فیلرهای پوستی می توانند خط های عمیق و عمودیِ ایجاد شده روی پوست را از بین ببرند و ظاهر را جوان تر سازند. فیلرها رطوبت پوست را افزیش می دهند و باعث می شوند که پوست، شفاف و شاداب به نظر برسد.

لیرز درمانی

لیزر درمانی از محبوب ترین و بی خطرترین روش ها برای جوانسازی پوست محسوب می شود. این روش هم خطوط سطحی را برطرف می کند و هم خطوط عمیق پوست را. لیزر درمانی علاوه بر جوانسازی پوست، برای از بین بردن جای جوش و اسکار نیز استفاده می شود و پوست را شفاف و زیبا می سازد.

لیفتینگ صورت با نخ

لیفتینگ صورت با نخ، از محبوب ترین روش های جوانسازی به شمار می رود که حداقل تهاجم را دارد و بسیار هم ارزان است. نخ مورد استفاده در لیفتینگ صورت، همان نخ جراحی است و رفته رفته جذب پوست می شود. در این روش، نخ ها از طریق منافذ کوچک وارد بافت پوست ، و در نهایت، سبب افزایش ترشح کلاژن در پوست می شوند. نتیجۀ لیفتینگ صورت با نخ، در طول دو مرحله به طور کامل مشخص خواهد شد: بلافاصله پس از انجام لیفتینگ و 6 تا 8 هفته پس از تزریق نخ و افزایش تولید کلاژن.

سخن آخر

همان طور که مشاهده کردید، روش های متعددی برای جوانسازی صورت وجود دارد. درست است که این روش ها ساده هستند و خطری در پی ندارند؛ اما یادتان باشد که برای مشاهدۀ بهترین نتیجه و دوری از هر گونه خطر احتمالی، باید به پزشک حاذق و مجرب مراجعه کنید. بهتر است روش مورد نظرتان را نیز با مشورت پزشک معالجتان انتخاب کنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *