Patients
Healthcare Professionals

Dr. Mafazi

انواع روش های فرم دهی لب

فرم دهی لب چیست؟‌

فرم دهی لب که به آن حجم دهی لب یا تقویت لب هم گفته می شود، یک عمل زیبایی است که برای افزودن یا بازیابی شکل و حجم لب ها انجام می شود و آن ها را زیباتر و جوان تر جلوه می دهد. اصطلاح تقویت یا بهبود لب، انواع مختلفی از عمل های زیبایی را شامل می شود؛ از پرکننده های تزریقی موقتی گرفته، تا روش های دائمی برای تقویت لب که نیاز به عمل جراحی دارند. پرکننده ها (فیلرها) و تزریق شدنی های زیادی هستند که برای انواع لب ها مناسب اند.

عمل تقویت لب از سه نظر می تواند به بهبود ظاهر چهرة شما کمک کند:

  1. شکل – کانتورهای اطراف لب ها
  2. ساختار – فرم لب ها
  3. حجم – توپری یا پفدار بودن لب ها

انواع عمل های تقویت لبِ قابل دسترس کدامند؟

عمل های تقویت لب، دو دستة کلی دارد:

  1. غیر دائمی – عمل های نه چندان تهاجمی
  2. دائمی – عملی طولانی تر و دقیق تر با نتایج همیشگی

راه حل های تقویت موقتی لب ها

در حال حاضر، پرکننده های پوستی تزریق شدنی، رایج ترین روش برای تقویت لب هستند که در اروپا، امریکای شمالی و جنوبی و استرالیا به کار برده می شوند. این پرکننده های پوستی را می توان برای پر کردن چروک ها یا به عنوان «حجم دهنده» برای پر کردن و پفدار کردن بخش هایی از صورت استفاده کرد که لب ها هم جزو آن هستند. گزینه های فراوانی برای این حجم دهنده ها وجود دارد، چون هر پرکننده ای برای تمام اشخاص یا تمام موقعیت ها مناسب نخواهد بود.

آشنایی با انواع بوتاکس و روش های انجام انواع بوتاکس در سایت دکتر مفاضی

انواع پرکننده های لب (حجم دهنده ها)

تزریق چربی یا لیپواینجکشن

یکی از ماندگارترین و طبیعی ترین روش ها برای حجم دادن یا تقویت کردن لب ها، استفاده از چربیِ خود فرد است. تزریق چربی، که به آن لیپواینجکشن هم گفته می شود، فرایندی است که در نتیجة آن، چربی از بدن گرفته ، خالص سازی شده، و به داخل لب ها تزریق می شود.

چربی از بخش هایی از بدن گرفته می شود که مقداری چربی اضافه دارند و برای این کار از تکنیک مینی لیپوساکشن استفاده می شود. چربی باید با  دقت زیاد برداشت شود تا از صدمه وارد شدن به سلول های چربی زنده اجتناب شود، سپس سلول های چربیِ برداشت شده با دقت زیاد شسته و خالص سازی می شود. در انتها، این چربی ها به لب ها تزریق می شود تا لب ها توپر و حجیم شوند.

فیلرهای اسید هیالورونیک

رایج ترین پرکننده ها یا فیلرهایی که امروزه استفاده می شوند، نوعی از هیالورونیک اسید هستند؛ یک ماده که به صورت طبیعی هم در بدن انسان وجود دارد. فیلرهای اسید هیالورونیک به دقت به داخل لب ها تزریق می شوند و هدف از این کار، حجم دهی به لب ها و بهبود شکل و ساختار لب هاست.

زمانی که پرکننده های پوستیِ اسید هیالورونیک تزریق می شوند، از ساختارها و بافت های چهره که به خاطر پیری، حجم یا انعطاف پذیری خود را از دست داده اند، حمایت ، و به سطح پوست، آبرسانی می کنند تا لب ها جوان و شفاف به نظر برسند. هیالورونیک اسید، معمولا حدود 6 ماه تا 1 سال ماندگاری دارد. بعد از این دوره، عمل تزریق باید دوباره انجام شود تا بتواند حجم مطلوب لب ها را حفظ کند.

برندهای محبوب فیلرهای هیالورونیک اسید عبارت اند از

تمام این محصولات به یک شیوه به لب ها تزریق می شوند و نتایج مشابهی دارند. برخی حاوی لیدوکائین هم هستند که یک بی حس کنندة موضعی است. پزشک شما برایتان توضیح می دهد که کدام یک از این فیلرها برایتان مناسب خواهد بود.

مزایای پرکننده های هیالورونیک اسید

مزایای استفاده از فیلرهای هیالورونیک اسید عبارت اند از:

تزریق کلاژن به لب ها

یک فیلر محبوب دیگر که می توان از آن برای بهبود و حجم دهی لب ها استفاده کرد، یک پروتئین طبیعی به اسم کلاژن است. درمان با کلاژن، برای از بین بردن چروک ها و خطوط اطراف دهان و پیشانی صورت می گیرد و امروزه برای حجم دهی لب ها هم به کار برده می شود.

پوست شما از چندین لایه مجزا تشکیل شده است. لایة بیرونی، اپیدرمیس نامیده می شود و لایة زیر آن درمیس است. کلاژن یک ساختار کلیدی در پوست شماست و برای رشد سلول ها و رگ های خونی یک ساختار محکم ایجاد می کند.

این پروتئین توسط جراحان پلاستیک، برای کم کردن علائم پیری و بهبود دادن ظاهر چهره و لب ها به کار برده می شود. این پرکننده های کلاژنی، اولین نوع از پرکننده های پوستی به شمار می آیند که برای عمل های زیبایی به کار برده می شوند. فیلرهای کلاژنی از پوست انسان یا حیوانات گرفته می شوند (گاو یا خوک). فرمول های کلاژن تزریقی که از منابع انسانی به دست می آیند، شامل Cosmoderm و Cosmoplast می شوند. فرمول های Zyderm و Zyplast ، هم از کلاژن گاوی استخراج شده اند. برای استفاده از این مواد، باید پیش از تزریق، تست آلرژی بدهید. Evolence ، هم یک فیلر کلاژنی پوستی است که از کلاژن خالص سازی شدۀ خوکی گرفته می شود و نیاز به تست آلرژی پیش از تزریق دارد.

Artefill ، یک فرم ترکیبی یا هیبرید از کلاژن است که با ترکیب کردن کلاژن گاوی با نوعی میکروسفر خاص به دست می آید. این میکروسفر ها به ایجاد ظاهر جدید و مطلوب کمک می کنند و تولید کلاژن طبیعی را تحریک می سازند.

Autologen ، کلاژن خود شماست که در طول یک عمل جراحی دیگر از شما گرفته می شود و به شکل مایع فرآوری می شود. این کلاژن استرلیزه می شود و برای تزریق مجدد آماده می شود. زمانی که این نوع کلاژن استفاده می شود، نیاز به تست آلرژی نیست. کلاژن فرآوری شدۀ شما را می توان تا 5 سال ذخیره کرد و سپس در صورت نیاز استفاده کرد.

پلاسمای سرشار از پلاکت (PRP)

یک فرایند دیگر که برای بهبود و تقویت لب استفاده می شود، فرایندی است که در آن از فرد خون گرفته می شود، این خون فرآوری، سپس به محل مورد نظر تزریق می شود. این فرایند که آن را با نام پی آر پی می شناسند، می تواند بین 12 تا 18 ماه ماندگاری داشته باشد، اما معمولا برای حجم دهی لب استفاده نمی شود.

عمل های دائمی تقویت لب

بیمارانی که به دنبال یک روش دائمی تر برای تقویت لب هستند، می توانند عمل جراحی تقویت لب را انتخاب کنند. این عمل ها عبارت اند از:

هزینۀ تزریق لب؟

هزینۀ تزریق لب با توجه به نوع روش درمانی و نوع و میزان موادی که به لب ها تزریق می شود، کاملا متفاوت است و پزشک پس از مشاوره و تصمیم نهایی می تواند قیمت تزریق لب را به بیمار بگوید.

سخن آخر

لب ها، یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین قسمت ها در زیبایی صورت هستند و شکل و فرم آنها، تاثیر فوق العاده ای در تناسب و زیبایی ظاهر دارد؛ از این رو، هر تصمیمی که برای زیباسازی این قسمت می گیرید، باید به دست یک پزشک کاملا باتجربه و متخصص صورت گیرد تا بهترین نتیجه برایتان حاصل شود، بنابراین در انتخاب پزشکتان کاملا دقت کنید!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *