Patients
Healthcare Professionals

Dr. Mafazi

انواع نخ لیفت

نخ هایی که برای لیفت استفاده می­ شوند، بر اساس نوع موادی که از آن ساخته شده اند و طراحی صورت گرفته بر روی این نخ ها، به دسته های مختلف تقسیم می شوند. از نظر نوع مواد ساخت، این نخ ها به سه دسته تقسیم می شوند:

 نخ های PDO

نخ های جراحی هستند که از پلی دی اوکسانون ساخته شده اند،  مواد پلیمری بی رنگ، بلوری و تجزیه پذیر زیستی که در طول 6 ماه طی فرایند هیدولیز جذب بدن می شوند.

نخ های PLA

از یک پلیمر سازگار با بدن ساخته می شوند که از لاکتیک اسید گرفته شده است و در بسیاری از عمل ها مانند پین های ارتوپدی و بخیه زنی به کار برده می شوند.

 نخ های PCA

جدید ترین نخ های لیفت هستند که قابل جذب توسط بدن هستند؛ اما طراحی این نخ ها هم می تواند متفاوت باشد که در ادامه به آن می پردازیم.

چگونگی به کار بردن نخ برای بیماران

معمولا برای یک بیمار، صرفا از یک نوع نخ لیفت استفاده نمی شود، بلکه درمان مناسب، شامل استفاده از چندین نوع نخ برای قسمت­ های مختلف صورت، بر اساس تشخیص جامع پزشک خواهد بود؛ به این ترتیب، نتیجۀ نهایی با استفاده از ترکیبی از نخ های مختلف، به نتیجۀ مطلوب بیمار نزدیک­ تر خواهد بود.

برای انجام عمل بوتاکس صورت میتوانید از دکتر مفاضی کمک بگیرید.

 انواع نخ های لیفت کدامند؟

مونوفیلامنت

این نخ برای بیمارانی در گروه سنی 30 تا 40 سال توصیه می­شود که شل شدن و فرورفتگی جزئی در بافت و پوست خود را تجربه می کنند، اما هنوز هم کانتور صورت شفافی دارند؛ همچنین، بیمارانی که میزان ماهیچۀ خوبی دارند و فقط کمی شل شدگی و افتادگی بافت را در قسمت های بازوها، پاها، شکم و باسن دارند.

علیرغم این تشریح برای کاندیداهای ایده آلِ نرخ مونوفیلامنت، درمان، اغلب با نخ ­های دندانه ­دار نیز ترکیب خواهد شد؛ به طور کلی، نخ­ های مونوفیلامنت، یک روش برای پیشگیری است؛ نه درمان! این نخ­ ها از شل شدگی و چروک شدن جلوگیری می­ کنند؛ اما نمی ­توانند این مشکلات را در بیمار حل کنند.

دندانه دار کاگ

این طراحی نخ، برای بیمارانی توصیه می شود که بالاتر از 40 سال سن دارند. پوست و بافت بیماران در این گروه سنی، شروع به نشان دادن علائم شل شدگی می کند (چین افتادن بینی و یا خطوط ماریونت قابل مشاهده، V شکل شدن صورت و …). بنابراین، لازم است که از قسمت های دارای بافت عمیق و سفت (شقیقه، جمجمه، آکرومیون، و…) به سمت قسمت هایی که علائم شل شدگی را نشان می دهند کشیدگی ایجاد شود.

مدیریت درمانیِ کافی، شامل به کارگیری نخ های مونوفیلامنت در طول خود عمل یا به عنوان یک درمان پیشین در طول ویزیت ­های قبلی خواهد شد؛ به این ترتیب، این نخ باعث تحریک تولید کلاژن می شود و اثرگذاری نخ های دندانه دار بیشتر خواهد شد.

دندانه دار پی-کاگ

این طراحی برای بیمارانی توصیه می شود که علائم پیشرفتۀ شل شدگی را در پوست خود دارند. این بیماران، معمولا بیش از 50 سال سن دارند و کانتور صورتشان کمی محو شده است – یعنی چین بینی دارند و چروک هایی در کل صورتشان دیده می شود. خط چروک بینی و چروک های کلی، در صورت دیده می شوند. در این موارد، درمان با نخ لیفت دندانه دار پی کاگ می تواند به یک بهبود فوری و کاملا قابل مشاهده منتهی شود.

در صورتی که قسمت های دیگر بدن هم مانند شل شدن پوست پشت، شل شدن قسمت های داخلی، پشتی یا جلویی بازوها و پاها و افتادگی شکم  یا باسن در این افراد مشاهده شود، استفاده از نخ دندانه دار پی کاگ موثر خواهد بود. اگر استراتژی درستی به کار گرفته شود، این مشکلات بلافاصله حل خواهند شد و در این افراد هم ابتدا از نخ های مونوفیلامنت استفاده می شود و در درمان دوم، نخ های دندانه دار پی-کاگ به کار برده می شود.

اسکرو (پیچشی)

این نوع نخ لیفت برای بیمارانی توصیه می شود که حدود 40 سال سن دارند و دارای چروک های دور چشمِ سطحی، چین های ریز بر روی پیشانی، گردن یا قسمت بالای لب خود هستند. این نخ ها با تکنیک کانال­ سازی چروکِ دقیق، اعمال می شوند و مانند فیلر عمل کرده و تولید کلاژن را در بافت صورت، درست در زیر چروک ها تحریک می کنند؛  به این ترتیب، چروک ها فورا کاهش پیدا می کنند و صورت به شکل قابل مشاهده­ ای جوانسازی می شود.

مولتی اسکرو

این نوع نخ لیفت، بهترین گزینه برای بیمارانی است که حدود 50 سال سن دارند و دارای چروک های سطحی گوشه های چشم، چروک های ریز بر روی پیشانی، گردن و قسمت بالای لب هستند. این نخ ها با دقتِ بسیار بالایی در زیر پوست کار گذاشته می شوند، چون پوست اطراف محل درمان بسیار ظریف و حساس است. تکنیک کانال سازی چروک در این روش هم مانند پرکننده یا فیلر عمل می کند و تولید کلاژن را در پوست تحریک می سازد؛ به این ترتیب، چروک ها در زمان کمی از بین خواهند رفت و پوست جوانسازی می شود.

سه بعدی

نخ­های لیفت سه بعدی، ابتکار نسبتا جدیدی هستند و یک نوآوری متحول کننده به شمار می روند و امید می رود درمان با نخ لیفت را به شکل قابل توجهی بهبود بدهند.

تا به امروز، نخ های دندانه دار فقط بر روی یک سمت از نخ، دارای دندانه و قلاب بودند؛ به این ترتیب، نخ می توانست یک اثر لنگرشدگی یا کشیدگی در یک سمت از نخ داشته باشد. طراحی های سه بعدی یک ابتکار در این صنعت به شمار می رود، چراکه می تواند این اثر لنگر یا کشیدگی را در تمام اطراف نخ به صورت 360 درجه اعمال کند.

استفاده از نخ های سه بعدی برای بیمارانی که پیش از این هم عمل جراحی لیفت داشته اند توصیه می شود. کار گذاشتن این نخ با کانولا می تواند طول دورۀ نقاهت را بالا ببرد و برای بیمار دردآور و مشکل ساز شود. باید از یک سوزن مناسب بهره گرفته شود تا به صورت دقیق محل های مورد نظر درمان شود.

نخ های لیفت سه بعدی، گزینۀ خوبی برای افرادی هستند که پوستِ ضخیم تر، سفت تر و فشرده تر دارند.

در آخر

انجام هر عمل جراحی و زیبایی، نیاز به مراقبت هایی دارد و ممکن است در افراد مختلف، متفاوت باشد؛ همچنین، تصمیم به انجام چنین روش هایی برای زیبایی، اگر با تحقیق و انتخاب یک پزشک متخصص و باتجربه همراه نباشد، می تواند عواقب ناخوشایندی را به همراه داشته باشد؛ از این رو، حتما پیش از هر اقدامی، در خصوص انتخاب پزشک مورد نظرتان تحقیق کنید تا بهترین و مطلوب ترین نتیجه برایتان حاصل شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *