Patients
Healthcare Professionals

Dr. Mafazi

آیا من کاندید خوبی برای بوتاکس هستم؟

تزریق بوتاکس در طول دهۀ گذشته، روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می کند که البته دلیل خوبی هم دارد. بوتاکس می تواند مشکلات زیادی را برطرف کند؛ از محو کردن خطوط لبخند گرفته تا کاهش دادن دردهای مرتبط با TMJ.

تزریق بوتاکس، حداکثر ده دقیقه طول می کشد و نتایج آن در طول 2 تا 10 روز قابل مشاهده است. البته این را فراموش نکنید که همه کاندید خوبی برای بوتاکس نیستند. در ادامه خواهیم دید که بهترین موارد برای انجام تزریق های بوتاکس چه کسانی هستند.

دکتر مفاضی متخصص زیبایی و پوست دارای بهترین دستگاه های تزریق بوتاکس صورت در ایران می باشد.

سلامت عمومی

داوطلبان بوتاکس باید سلامت عمومیِ خوبی داشته باشند. این درمان برای کسانی که از آسیب به عصب یا مشکلات ماهیچه ای رنج می برند (یا حتی سابقه این دست بیماری ها را دارند) مناسب نیست. کسانی که بیماری هایی مانند ALS یا MS دارند، به هیچ وجه نباید به سراغ بوتاکس بروند؛ یا حتما پیش از این عمل، با متخصص خود مشورت کنند.

سن

متاسفانه، هرچه سن شما بیشتر باشد، احتمال اینکه بوتاکس، نتایج قابل مشاهده تری داشته باشد، کمتر می شود. بهترین داوطلبان برای انجام تزریق های بوتاکس، افراد زیر 50 سال هستند، چراکه با بالا رفتن سن، پوست شما به شکل قابل ملاحظه ای نازک تر می شود؛ به علاوه، بوتاکس برای تمام افرادی که بیشتر از 65 سال سن دارند، تاییدیۀ سازمان غذا و دارو را ندارد.

وضعیت پوست

در صورتی که شما دچار یک اختلال پوستی یا عفونت در محل تزریق هستید، نباید عمل تزریق بوتاکس روی شما انجام شود. افرادی که پوست حساسی دارند نیز باید پیش از تزریق، یک تست آلرژی بدهند تا مطمئن شوند که هیچ کدام از مواد موجود در بوتاکس، در آنها واکنش آلرژیک ایجاد نمی کند.

بوتاکس برای افرادی که پلک های سنگین دارند نیز مناسب نیست، چرا که تزریق ممکن است ماهیچه ها را به قدری بی حس کند که پلک های بیمار به صورت ناخواسته بسته شود؛ همچنین توجه داشته باشید که بوتاکس برای از بین بردن جای زخم ها و اسکارها، گزینۀ مناسبی نیست و تاثیر زیادی روی آنها نمی گذارد.

نوع چروک ها

آیا شما چروک های دینامیک (پویا) دارید یا چروک های استاتیک (ایستا)؟ چروک های دینامیک، ناشی از حالات چهرۀ مکرر یا حرکات صورتی هستند که باعث حرکت کردن پوست می شود. چروک های ایستا با از دست رفتنِ انعطاف پذیری، کلاژن و چربی به وجود می آیند و همیشه و هر حالت چهره ای که داشته باشید، قابل مشاهده هستند.

بوتاکس برای چروک های دینامیک بهتر کار می کند؛ اما چیزی که مهم تر است، شدت چروک های شماست: هرچه چروک ها عمیق تر و شدیدتر باشند، توانایی بوتاکس برای اصلاح کردن آنها کمتر می شود.

نتایج مطلوب و انتظارات

بوتاکس، یک راه حل موقتی بی نقص برای افرادی است که به دنبال یک تغییر قابل توجه هستند؛ اما نمی خواهند تحت یک عمل تهاجمی و سنگین قرار بگیرند. بوتاکس برای کسانی که به دنبال نتایج ماندگار و طولانی هستند مناسب نیست، چرا که اثرات این عمل بین 5 تا 8 ماه دوام دارند. شما باید در نظر داشته باشید که داشتن یک طیف گسترده از حالا چهره برای شخص خودتان یا از منظر شغلتان، چقدر اهمیت دارد، چرا که بوتاکس در اصل، یک راه حل بی حس کننده است و ممکن است بعد از تزریق دیگر نتوانید برخی از حالات چهره را به خود بگیرید. با این اوصاف، بوتاکس برای افرادی مانند بازیگرها، درمانگرها و سایر افرادی که وابستگی زیادی به تلویح عواطف خاص از طریق حالا چهره دارند، مناسب نیست.

چه کسانی برای بوتاکس داوطلب مناسبی نیستند؟

فرایند تزریق بوتاکس چگونه است؟

پزشک معمولا تزریق های بوتاکس را در مطب خود یا در یک کلینیک انجام می دهد. یک جلسه تزریق بوتاکس، معمولا کمتر از 15 دقیقه طول می کشد.

ممکن است پزشک از یک کیسه یخ یا کرم بی حس کننده برای بی حس کردن محل تزریق استفاده کند تا ناراحتی و درد شما کمتر شود. یک سوزن ریز برای تزریق بوتاکس به داخل ماهیچه هایی که باعث ایجاد خطوط و چروک می شوند، وارد می شود. تعداد تزریق هایی که انجام می شود، به شدت چروک های شما و محل قرارگیری شان بر روی صورت بستگی خواهد داشت.

تزریق بوتاکس، دورۀ نقاهت ندارد و شما می تواند بلافاصله، سروقت فعالیت های روزمره و عادی خود بازگردید. فقط باید در نظر داشته باشید که نباید قسمت هایی که تزریق انجام شده است را فشار بدهید یا بمالید، چون ممکن است باعث شود بوتولینیوم توکسین به سایر قسمت های صورت شما برود و باعث ضعف یا افتادگی موقتی صورت شود. ممکن است در محل تزریق، کبودی جزئی داشته باشید که البته بعد از چند روز از بین می رود!

بیشتر افراد بعد از چند روز، نتیجه را می بینند؛ اما برای رسیدن به تاثیر کاملِ بوتاکس، باید حداقل یک هفته صبر کرد. بوتاکس معمولا بین 5 تا 8 ماه ماندگاری دارد و بعد از آن برای بازیابی تاثیراتش باید مجددا به پزشک مراجعه، و تزریق ها را تکرار کنید.

با اینکه این ها تمام مواردی بودند که باید برای انجام تزریق های بوتاکس در نظر گرفته شوند، تنها یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک می تواند به شما بگوید که آیا کاندید مناسبی برای بوتاکس هستید یا نه. این را هم در نظر داشته باشید که سطح بهبود و تغییرات در ظاهر چروک ها و خطوط، بعد از درمان با بوتاکس برای بیماران مختلف، متفاوت خواهد بود. برخی افراد، واکنش بهتری به بوتاکس نشان می دهند و برخی ممکن است تغییراتِ قابل توجهی را بعد از تزریق نشان ندهند. گاهی اوقات هم پیش می آید که با یک بار تزریق، بهبود چندانی حاصل نمی شود و پزشک پیشنهاد می کند که یک بار دیگر تزریق انجام شود.

پس بهترین کار این است که پیش از تصمیم گیری برای تزریق بوتاکس، آگاهی کاملی در مورد این درمان کسب کنید و حتما با پزشک خود در مورد تمام موارد بالا و انتظاراتی که از این عمل دارید، صحبت کنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *