Patients
Healthcare Professionals

Dr. Mafazi

تِرِد لیفتینگ چیست؟

پیری باعث انباشته شدن چربی در صورت، مخصوصا اطراف گونه ­ها، دور چشم، غبغب و گردن می شود. پیریِ پوست هم با این پدیده همراه می شود و فیبرهای منعطف در پوست، نازک تر شده و انعطاف پذیری صورت از دست می رود. این دو فرایند باعث می شوند صورت کشیده تر شود و چین و چروک پدید بیاید، چرا که صورت دیگر مثل گذشته قدرتمند نیست. لیفت صورت با نخ شامل استفاده از نخ هایی می شود که از مواد مورد استفاده در جراحی برای بستن زخم ها ساخته شده اند. زمانی که این نخ ها در زیر پوست قرار داده می شوند، می توانند قسمت شل و افتادۀ صورت یا سایر بخش های بدن را بالا بیاورند و آثار پیری بر روی چهره را کاهش بدهند. از این نخ ها برای جوانسازی پوست هم استفاده می شود.

در حال حاضر، نخ های اصلی مورد استفاده در لیفت، سه نوع هستند:

پلی دی اکسانون (PDO)، پلی لاکتیک اسید (PLA) و پلی کاپرولاکتون (PCL). نخ های PDO قدیمی ترین مواد مورد استفاده هستند و از یک پلیمر مصنوعی که قابل تجزیه به صورت زیستی است ساخته می شوند که سال هاست در جراحی های مختلف به کار برده می شود.

انجام عمل تزریق انواع بوتاکس توسط دکتر مفاضی انجام می گیرد.

نخ های PDO

نخ های PDO بعد از 6 ماه، در نتیجۀ هیدرولیز و فعال شدن فیبروبلاست ها برای تولید کلاژنِ بیشتر در ناحیۀ درمان شده، جذب بدن می شوند. نخ های PDO  بر سه قسم هستند: “مونو، کاگ و اسکرو.”

نخ های مونو : صاف و بدون خار هستند و به نقطه ای بر روی صورت یا جمجمه متصل می شوند. این نخ ها عمدتا پوست را می کشند و مقدار کمی لیفت ارائه می دهند.

نخ های کاگ: دارای خار (یا دندانه) هستند که به پوست قلاب می شوند و بافت های شل و افتاده را پشتیبانی کرده و بالا می کشند.

نرخ های اسکرو: یک یا دو نخِ در هم تنیده هستند که به دور سوزن پیچیده می شوند و ترمیم خوبی برای نواحی فرورفتۀ پوست فراهم می کنند.

تولید کلاژن در اطراف نخ ها و دندانه های آنها، به بازیابی حجم بافتی کمک می کند و بافت و انعطاف پذیری پوست را بهبود می دهند که در نتیجه، به زیبایی و جوانسازی پوست منجر می شود.

نخ های PLA

بعد از نخ های  PDO ، نخ های PLA وارد بازار شدند. این نخ ها از یک پلیمر سازگار با بدن ساخته شده اند که از لاکتیک اسید به دست آمده است و برای کاربردهای زیادی، مانند پین های ارتوپدی و بخیه ها استفاده می شوند. نخ های PLA قابل جذب اند و در طول مدت زمان طولانی تری نسبت به نخ های PDO تولید کلاژن را تحریک می کنند. نخ های PLA از ابزارهای مخروطی شکلی برای قلاب شدن به بافت استفاده می کنند و حجم بخش های شل شدۀ پوست را افزایش می دهند و به این ترتیب، شکل صورت را بازیابی می کنند و باعث کشیده شدن و بالا آمدن پوست می شوند.

نخ های PCL

نخ های PCL ، جدیدترین نخ های لیفت هستند که قابل جذب در بدن بوده و از کاپرولاکتون، به صورت مصنوعی ساخته می شوند. این نخ ها در طول مدت زمان طولانی تری نسبت به دو نوع نخ قبلی باعث تولید کلاژن در پوست می شوند. این نخ ها یک سازۀ کلاژنی را از خود بر جای می گذارند که حامل پوست می شود، پوست را کشیده می کند و جلوی شل شدن و افتادن آن را می گیرد. به خاطر واکنش فیبروتیک ناشی از نخ ها، عمل لیفت و کشیده شدن حتی بعد از جذب نخ ها هم ادامه پیدا می کند. فرایندِ تجزیۀ نخ مولکول هایی با وزن مولکولی کم تولید می کند که در نتیجه، تولید کلاژن و هیالورونیک اسید در پوست را القا می کنند؛ در نتیجه، پوست مرطوب تر، شاداب تر و مقاوم تر خواهد شد و نتیجۀ حاصله طولانی تر خواهد بود.

کدام نخ مناسب تر است؟

پیش از اینکه تصمیم گرفته شود کدام نخ لیفت برای یک بیمار استفاده شود، باید در نظر بگیریم که عمل برای لیفت صورت انجام می شود یا برای جوانسازی پوست. اگر بیماری به دنبال لیفت بافت صورت است، نخ های مونوفیلامنت PDO برایش مناسب نخواهد بود، چرا که این نخ ها به صورت سطحی کار گذاشته می شوند، کاملا صاف هستند و دندانه ندارند؛ در حالی که این نخ ها اثر احیاکنندگی و تقویت کنندگی دارند و کیفیت پوست را بهبود می دهند، اما میزان قابل توجهی لیفت بافت صورت ارائه نمی کنند. برای اینکه لیفت قابل توجهی داشته باشیم و پوست صورت بعد از عمل، کشیده و جوان تر شود، باید از نخ های دندانه دار استفاده شود. دندانه هایی که در امتداد این نخ ها وجود دارند، مانند دندانه هایی عمل می کنند که به پوست چنگ می اندازند و در نخ تنش ایجاد می کنند که پوست را لیفت کرده و بالا می آورد. در اطراف نخ ها و دندانه ها کلاژن بیشتری تولید می شود و اثر نهایی بهتر خواهد بود. حالا بیماری را در نظر بگیرید که به یک لیفت صورت نیاز دارد. عوامل بیشتری هستند که اثر گذاری و ماندگاری نتایج به دست آمده را تضمین می کنند (طول دندانه ها، زاویه، توزیع فضایی آنها، و جهت دندانه ها یا مخروط ها، زمان جذب و توانایی تحریک کلاژن توسط نخ).

طول دندانه ها باید به گونه ای باشد که به آنها این امکان را بدهد که به بافت پوستی قلاب شوند و لیفت مورد نیاز را حفظ کنند. اگر دندانه ها بیش از حد طولانی باشند، انعطافشان بیش از اندازه می شود و نمی توانند بافت صورت را لیفت کنند. از سوی دیگر، اگر دندانه ها خیلی کوتاه باشند، نمی توانند به بافت صورت قلاب شوند؛ به علاوه، باید در نظر گرفت که دندانه های امتداد نخ با چه تراکمی قرار گرفته اند. نخ هایی که تراکم دندانۀ پایینی دارند، نمی توانند به همان اندازه های نخ های دارای تراکم دندانۀ بالا، لیفت فراهم کنند و در نتیجه، نمی توانند لیفت زیادی ارائه دهند؛ به علاوه، نخ های دارای تراکم دندانۀ پایین، برای لیفت کردن حجم های بالاترِ بافت یا بافت های سنگین تر، موثر نخواهند بود و پزشک را محدود می کنند که فقط روی مقادیر کوچکی از بافت نرم کار کند. البته یک نخ باید قسمت های صاف هم داشته باشد که بدون دندانه هستند تا لنگر کافی برای اجتناب از چروک شدن پوست فراهم شود.

به همین شکل، زاویۀ دندانه ها در صورتی که کم باشد، لیفت ضعیف خواهد شد، اما دندانه هایی با زاویه های بیشتر می توانند لیفت بیشتری ارائه کنند (هر چند زاویه های بیش از حد باز می تواند به بافت آسیب بزند)؛ همین طور، جهت دندانه ها هم می تواند بر نتیجۀ حاصله اثرگذار باشد و در صورتی که دندانه ها دو طرفه باشند، بافت از جای خود تکان نخواهد خورد.

مورد بعدی که باید در نظر گرفته شود، میزان ماندگاری نخ در بافت است. نخ های PDO به مدت حدود 6 ماه در بافت باقی می مانند، نخ های PLA حدود 12 تا 18 ماه و نخ های PCL بین 18 تا 24 ماه. هر چه نخ بیشتر در بافت باقی بماند، کلاژن تولید شده بیشتر می شود و نتایج به دست آمده بهتر و ماندگارتر خواهد بود. PDO و PLA باعث فیبروسیز در اطراف محل درمان می شوند و کلاژن نوع 1 تولید می کنند. نخ های PCL تولید کلاژن نوع 1 و 3 را تحریک می کنند که به بهبود شرایط پوست کمک می کند و منجر به جوانسازیِ بیشتری می شود.

چطور تصمیم بگیریم که از کدام نخ برای کدام بیمار استفاده کنیم؟

در نهایت، باید سن بیمار، محل مورد درمان و اینکه نتیجۀ درخواستی بیمار چیست را در نظر بگیریم. نخ های PDO برای جابجایی و شاداب کردن بافت مناسب هستند؛ اما برای لیفت کردن مناسب نیستند و از این رو برای بیمارهای جوان تر توصیه می شوند. نخ های PLA منجر به کمی لیفت می شوند، اما باز هم برای بیمارانی مناسب هستند که فقط نیاز به مقدار کمی لیفت بافت صورت دارند. نخ های PCL لیفت بیشتری ارائه می کنند و برای بیمارانی که به لیفت های متوسط یا بالا نیاز دارند، مناسب هستند. سایر عواملی که بر نتایج حاصله اثر می گذارند عبارت ند از : تکنیک مورد استفاده برای کار گذاشتن نخ ها و شکل قرار گیری نخ ها.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *