Patients
Healthcare Professionals

Dr. Mafazi

[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1633945326155{padding-top: 20px !important;padding-right: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;padding-left: 20px !important;background-color: #ffffff !important;border-radius: 10px !important;}”]عمل پلک چشم را بلفارو پلاستی می گویند که در برخی موارد افرادی هستند که با شل شدگی و افتادگی پلک روبه‌رو هستند این افراد می‌تواند برای برطرف کردن شل شدگی و پف زیر چشم و … از عمل زیبایی پلک استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم عمل پلک چشم را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

قبل از عمل پلک چشم بخوانید

پوست دور چشم در مقایسه با سایر نواحی صورت نازک تر است. به همین دلیل قابلیت کشسانی خود را سریع تر از دست داده و دچار افتادگی می شود. پزشک متخصص برای رفع این مشکلات از عمل پلک چشم بهره می گیرد. برحسب شرایط متقاضی عمل پلک یا بلفاروپلاستی انجام می شود. این مقاله به بررسی تمامی نکات پیرامون اعمال جراحی مذکور اختصاص داده شده است. برای کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با انواع جراحی افتادگی پلک، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

عمل پلک چشم
عمل پلک چشم

مراحل عمل پلک چشم

عمل پلک چشم ممکن است در پلک بالا یا پلک پایین انجام شود و یا هر دوی آنها نیاز به عمل داشته باشد. عمل جراحی پلک برش هایی را موازی با خطوط طبیعی پلک انجام و ایجاد می کند. البته در نظر داشته باشید که پس از اینکه پلک ها بهبود پیدا کنند این برش ها به هیچ عنوان قابل مشاهده نخواهد بود.

قبل از انجام عمل معمولاً پوست اضافی یا چربی توسط پزشک مشخص خواهد شد. در نظر داشته باشید که برای ایجاد برش معمولاً از ابزارهای دقیق و مجهز انجام خواهد شد. پس از اینکه عمل جراحی انجام شد از بخیه های بسیار ظریف استفاده می کند تا شما بتوانید نتیجه مطلوب مد نظر خود را داشته باشید.

مقدار پوست اضافی و همچنین چربی ها و غیره که باید از پلک شما برداشته شود توسط پزشک تشخیص داده می شود و در اینجا ساختار صورت و تقارن ابروها عواملی هستند که تعیین کننده مقدار پوست اضافی به چربی می باشد. در برخی موارد برای اینکه سریعتر بهبود پیدا کند از لیزر کربن دی اکسید نیز استفاده خواهد شد. استفاده از این لیزر باعث می‌شود تا چین و چروک هایی که باقی مانده اند به صورت کامل از بین بروند.

پس از اینکه شما عمل پلک چشم انجام دادید باید چند روزی را به صورت کاملاً صاف بخوابید و حتماً از عینک های مخصوصی که توسط پزشک تجویز می‌شود استفاده کنید. در نظر داشته باشید که شما پس از انجام عمل جراحی پلک نمی توانید تا مدتی از فعالیت‌های سنگین انجام دهید و همچنین شنا نیز برای شما جایز نمی باشد.

افتادگی پلک چیست و چرا بروز پیدا می کند؟

پوست ناحیه دور چشم در مقایسه با سایر بخش های صورت نازک تر است و سریع تر خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند. از بین رفتن یا کاهش این خاصیت، توانایی پوست و بافت نرم زیر آن را برای نگهداری چربی لایه های زیرین کاهش می دهد. به همین دلیل بافت چربی در پشت پلک حالت بیرون زدگی پیدا می کند. گاهی اوقات شدت افتادگی به حدی است که قسمتی از مردمک توسط پلک بالا پوشیده شده و بینایی فرد مختل می شود.

پوست پلک معمولاً با افزایش سن دچار چین و چروک و افتادگی می شود. با افزایش سن عضلات بالابر که وظیفه بالا بردن پلک را برعهده دارد کشیدگی بیشتری را تجربه می کنند. بالشتک های چربی موجود در پشت پلک نیز به مرور زمان دچار تورم شده و افتادگی پلک را پیش از پیش نشان می دهند. البته افتادگی پلک تنها مختص بزرگسالان و سالمندان نیست. بلکه در موارد خاص کودکان نیز دچار افتادگی پلک می شوند. این عارضه علاوه بر افزایش سن تحت تاثیر عوامل دیگری نیز رخ می دهد که عبارتند از:

عمل پلک چشم
عمل پلک چشم

عمل پلک چشم

افتادگی پلک چشم به دو شیوه جراحی و غیرجراحی امکان پذیر است. روش غیرجراحی تزریق بوتاکس، فیلر و چربی را شامل می شود. عمل جراحی نیز بر حسب شرایط و نیازهای متقاضی به دو شکل پتوز یا بلفاروپلاستی صورت می گیرد. اگرچه این دو روش اهداف یکسانی را دنبال می کنند؛ اما مراحل کار در آنها متفاوت است. عمل پلک افتاده برحسب هدف به دو شکل زیبایی و درمانی انجام می شود. جراحی زیبایی برای رفع پلک های افتاده، متورم و پف‌کرده کاربرد دارد.

اما جراحی درمانی با هدف رفع مشکلات ساختاری و ترمیم ناحیه پلک انجام می شود. طبق نظر پزشک انجام این گونه اعمال جراحی ضرورت دارد؛ زیرا میزان افتادگی در نیازهای درمانی به عمل پلک به حدی است که میدان دید فرد کاهش می یابد. حتی فرد در حین استفاده از لنزهای طبی نیز دچار مشکل می شود. جراحی پف بالای چشم یا سایر مشکلات مرتبط بر حسب شرایط متقاضی بین 5/1 الی 5/2 ساعت به طول می انجامد. ناگفته نماند که بعضی افراد روی پلک بالایی چین طبیعی ندارند. مردم آسیای شرقی معمولا با این مشخصات شناخته می شوند. یکی از کاربردهای مهم عمل پلک چشم ایجاد چین روی پلک بالا است.

همانطور که می دانید با افزایش سن معمولاً پوست بدن فرد دچار و شل شدگی و افتادگی خواهد شد که بسیاری از افراد تمایل دارند تا این مشکل را برطرف کنند.  به پزشک های متخصص پوست مراجعه می کنند. یکی از خدمات زیبایی که برای بر طرف کردن افتادگی و پف چشم انجام می شود عمل بلفارو پلاستی می‌باشد. بهتر است بدانید که عمل جراحی پلک باعث می شود تا چشم های فرد جوان تر و شاداب تر دیده شود. یکی از عمل های متداول پلک جراحی پف پلک می باشد.

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی (Blepharoplasty) از دو کلمه بلفارو به معنای پلک و پلاستی به معنای ترمیم و بازسازی تشکیل شده است. این عمل برای دو پلک بالا و پایین قابل انجام است. در بلفاروپلاستی پلک پایین بیشتر رفع پف با حذف چربی اضافه مطرح است؛ اما در بلفاروپلاستی پلک بالا، خارج کردن چربی و حذف پوست و عضلات اضافه در دستور کار قرار می گیرد. ابتدا پزشک با توجه به ساختار استخوان و عضلات صورت میزان برداشت پوست و چربی اضافه از پشت پلک بالا یا پایین را تعیین می کند. سپس فرد تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی (در شرایط خاص) قرار می گیرد.

مرحله بعد اعمال برش در محل مناسب است. محل برش به نوع جراحی (پلک بالا یا پایین) بستگی دارد. در پلک بالا برش در محل شکاف طبیعی این ناحیه است؛ اما در پلک پایین برش زیر خط مژه یا داخل پلک پایین قرار دارد. سپس برداشت پوست، چربی و عضلات اضافی و بخیه آن انجام می شود. البته پزشک در صورت ایجاد برش داخل پلک پایین تنها مجاز به برداشت چربی اضافه است. در پایان پزشک از آنتی بیوتیک های موضعی در محل برش استفاده کرده تا خطر عفونت به حداقل برسد.

عمل پلک چشم
عمل پلک چشم

چه مشکلاتی توسط عمل بلفاروپلاستی اصلاح می‌شوند؟

پف پلک
افتادگی پلک
پوست اضافی زیر پلک بالا و پایین
و…
نکات قبل از جراحی عمل پلک چشم

اولین اقدامی که شما باید انجام دهید هماهنگ کردن یک تایم برای مشاوره می‌باشند. در صورتی که شما داروی خاصی مصرف می کنید و یا حساسیت دارویی دارید باید حتماً به پزشک اطلاع دهید.
در نظر داشته باشید که هر گونه مشکلات چشمی یا بیماری چشمی و … که شما دارید باید به پزشک اطلاع دهید تا با بررسی تصمیم درستی را برای عمل پلک شما انجام دهند.
در نظر داشته باشید افرادی که دخانیات استعمال می کنند معمولاً پلک های انها دیرتر بهبود پیدا می کند.
افرادی که عمل بلفاروپلاستی انجام می‌دهند معمولاً تا یک هفته توانایی رانندگی را ندارند و امکان دارد پس از عمل تا چند روز در بینایی خود به مشکل برخورن. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم یک نفر را به مدت چند روز نزد خود نگه دارید تا در انجام کارها به شما کمک کنند.

جراحی پتوز

در جراحی پتوز (Ptosis) فرد تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی (بسته به شرایط) قرار می گیرد. سپس عضلات و تاندون های متصل به پلک بالا با هدف رفع افتادگی کشیده می شوند. لازمه این کار ایجاد یک برش روی این ناحیه برای یافتن عضله و تاندون مربوطه است. سپس کشیدن بخش‌های مدنظر به سمت بالا با استفاده از یک ابزار ظریف صورت می‌گیرد. در نهایت محل با نخ جذبی یا غیرقابل جذب بخیه می شود.

مراقبت های پیش از عمل پلک چشم

پیش از انجام عمل پلک چشم به خصوص در صورت داشتن بیهوشی رعایت نکات زیر الزامی است:

 

مراقبت های بعد از عمل پلک چشم

در صورت مشاهده علائمی چون درد، تورم، کبودی، خونریزی یا قرمزی سفیدی چشم جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد؛ زیرا این علائم موقتی هستند و به مرور زمان برطرف می شوند. استفاده از کمپرس سرد در دو روز اول و کمپرس گرم در ادامه از تورم و کبودی کم می کند. زمان استفاده از کمپرس سرد در روز اول ۱۵ دقیقه در هر ساعت است؛ اما فاصله زمانی استفاده در روز دوم به هرچند ساعت یک بار تغییر می کند. سایر نکات مراقبتی بعد از عمل پلک چشم عبارتند از:

عمل پلک چشم
عمل پلک چشم

عوارض عمل پلک چشم

عمل پلک چشم همانند سایر اعمال جراحی باز عوارض و خطراتی به همراه دارد. البته مراجعه به پزشک معتمد و باتجربه تا حد زیادی مانع از بروز عوارض در این عمل می شود. تاکنون موارد زیر به عنوان عوارض عمل پلک چشم گزارش شده اند:

چه افرادی نمی توانند عمل پلک انجام دهند؟

استعمال دخانیات روند بهبودی زخم را با مشکل روبرو می کند. به همین دلیل افراد درگیر با دخانیات برای انجام بلفاروپلاستی یا پتوز محدودیت دارند. همچنین داشتن سلامت جسمانی برای انجام تمامی اعمال جراحی زیبایی از قبیل عمل پلک چشم ضروری است. به همین دلیل این جراحی به بعضی بیماران توصیه نمی شود. اختلال در سیستم ایمنی، اختلال در انعقاد خون، فشار خون کنترل نشده، قند خون و بیماری های ویروسی از قبیل ایدز هپاتیت و … از جمله این موارد به شمار می روند. زنان باردار و شیرده نیز باید این کار را به بعد از تغییر شرایط خود موکول کنند.

هزینه عمل پلک چشم

هزینه عمل پلک چشم برای همه متقاضیان ثابت نیست. بلکه به نوع جراحی پلک (بلفاروپلاستی زیبایی، درمانی یا پتوز) بستگی دارد. وضعیت پلک متقاضی به لحاظ عمل پلک بالا، پایین و یا هر دو نیز حائز اهمیت است. به این موارد می توان تجربه و تخصص پزشک، نوع کلینیک، موقعیت جغرافیایی، هزینه دارو و آزمایش پزشکی را نیز اضافه کرد. در اکثر موارد جراحی پلک جزء اعمال زیبایی بشمار رفته و تحت پوشش بیمه های درمانی قرار نمی گیرد؛ اما در صورت ضرورت انجام عمل برای رفع مشکلات ساختاری یا بینایی می توان از بیمه های درمانی برای کاهش هزینه ها استفاده کرد.

عمل پلک چشم
عمل پلک چشم

عمل پلک چشم در کلینیک زیبای پوست و مو دکتر مفاضی

یکی از کلینیک های معتبر و با سابقه طولانی مدت و درخشان کلینیک زیبایی دکتر مفاضی می باشد که بیش از ۱۵ سال سابقه کار دارد که توانسته است به خوبی در بین زیبا جویان بدرخشد.

در کلینیک دکتر مفاضی سعی شده است تا بهترین و مجرب ترین کادر درمان را به کار بگیرد و همچنین از تجهیزات مدرن و مجهز استفاده شده است تا خطرات جراحی برای مراجعه کنندگان وجود نداشته باشد و همچنین بتوانند به خوبی به نتیجه دلخواه خود برسند و این باعث شده است تا مراجعه کنندگان ما بدون هیچگونه نگرانی و استرسی مراجعه کنند. تمامی خدمات کلینیک پوست و موی دکتر مفاضی به صورت کاملا حرفه ای و تضمین کیفیت کار ارائه می گردد.

سخن پایانی

امروز افتادگی پلک به یکی از مشکلات شایع در سنین بالا تبدیل‌شده است. مشکلی که علاوه بر ایجاد ظاهر نامناسب، مشکلات بینایی را در موارد شدید به همراه دارد. به همین دلیل ما در این مقاله عمل پلک چشم و مزایای آن‌ها را مورد بررسی قرار دادیم. در اکثر موارد افراد دارای چین و چروک، چربی اضافه، افتادگی و پف پلک بالا یا پایین از این عمل نتیجه مطلوبی می گیرند. البته تنها در صورت مراجعه به یک پزشک با تجربه می‌توان چنین انتظاراتی را از جراحی پلک چشم داشت. در غیر این صورت فرد با عوارضی چون عفونت، اسکار، اختلال در بینایی و از بین رفتن تقارن مواجه می‌شود. در رابطه با این موضوع ما به شما دکتر شهرام مفاضی را پیشنهاد می کنیم. برای گرفتن نوبت مشاوره همین حالا با ما تماس بگیرید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *