Patients
Healthcare Professionals

Dr. Mafazi

لیزر جوانسازی پوست یا ریسرفِیسینگ، درمانی برای کاهش دادن چین و چروک‌ و اختلالات پوستی، مانند زخم های آکنه یا لک‌ های پوستی است.

این تکنیک، اشعه های تکانشی کوتاه و متمرکز نوری را به سمت پوست می فرستد. و پوست را با دقتی زیاد، لایه به لایه برمی دارد. این فرایند محبوب را، لیزر پوست، لایه برداری یا لیزر جوانسازی هم می نامند.

چه کسانی برای انجام لیزر جوانسازی مناسب هستند؟

اگر خطوط یا چروک ریزی در اطراف چشم ها یا دهان یا روی پیشانی خود داشته باشید، اگر زخم های کم عمقی از آکنه بر روی پوستتان باقی مانده است، یا بعد از یک لیفت صورت، پوستتان سِر و خشک شده است، شما گزینة مناسبی برای انجام لیزر جوانسازی هستید.

اگر آکنه داشته باشید یا پوست صورت شما بیش از حد تیره باشد، ممکن است این عمل برای شما مناسب نباشد. این تکنیک برای از بین بردن ترک های پوستی هم توصیه نمی شود. شما باید پیش از انجام لیزر، با پزشک خود یک مشاورۀ تخصصی داشته باشید.

لیزر جوانسازی چطور عمل می کند؟

به طور معمول، دو نوع لیزر که در عمل جوانسازی پوست به کار می روند عبارت اند از: کربن دی اکسید (CO2) و اربیوم. هر لیزر، سلول های پوستی آسیب دیده در سطح را تخریب می کند.دکتر شهرام مفاضی بهترین دکتر پوست و مو در کرج می باشد.

لیزر جوانسازی پوست

لیزر جوانسازی با CO2

از این روش، سال هاست که برای درمان مشکلات پوستی مختلف، از جمله چین و چروک، زخم، زگیل، غده های چربی بزرگ شده بر روی بینی و سایر مشکلات پوستی، استفاده می شود.

در جدیدترین نسخه از لیزر جوانسازی با CO2 (کربن دی اکسید تجزیه شده)، از انرژی نوری با پالس های بسیار کوتاه (به عنوان اولترا پالس) یا اشعه های نوری پیوسته استفاده می شود که تمام سطح پوست را می پوشاند تا لایه های نازک پوست را با کمترین صدمه بردارد. روند بهبود بعد از این عمل، تا دو هفته طول می کشد.

لیزر جوانسازی با ابریوم

لیزر جوانسازی با ابریوم، برای حذف خطوط و چروک های سطحی و نیمه عمیق بر روی صورت، دست ها، گردن یا سینه طراحی شده است. یکی از مزایای لیزر جوانسازی با ابریوم، کمترین میزان سوختگی بافت‌ های اطراف محل مورد نظر است. این لیزر، اثرات جانبی کمتری دارد از جمله تورم، کبودی، و قرمزی پوست و زمان بهبودی آن، کمتر از لیزر با CO2 است. در برخی موارد، زمان بهبودی این روش ممکن است فقط یک هفته طول بکشد. البته می توانید پیش از لیزر، از پزشک بپرسید که بهبودی برای شما چقدر طول می کشد.

اگر پوستتان تیره تر است، لیزر ابریوم ممکن است برایتان بهتر جواب دهد.

آماده شدن برای لیزر جوانسازی

ابتدا با یک جراح پلاستیک یا درماتولوژیست مشورت کنید تا مطمئن شوید که گزینة خوبی برای لیزر هستید یا نه. اطمینان حاصل کنید پزشکی را که انتخاب کرده اید، دارای مدرک معتبری است. و در زمینه لیزر جوانسازی پوست، تجربه دارد. پزشک بعد از در نظر گرفتن سابقه پزشکی، وضعیت کنونی و نتایج مطلوب شما، تعیین خواهد کرد. که درمان با کدام لیزر برایتان مناسب تر خواهد بود.

در صورتی که در دهان خود تاول یا تبخال دارید، آن را با پزشک خود در میان بگذارید. لیزر جوانسازی پوست می تواند در افرادی که در معرض ریسک قرار دارند، باعث تشدید بیماری شود.

اگر تصمیم بگیرید که عمل لیزر جوانسازی را انجام دهید، پزشک از شما می‌خواهد به مدت ده روز پیش از عمل از خوردن دارو یا مکمل غذایی که می تواند بر انعقاد خون شما اثر بگذارد، اجتناب کنید مانند آسپیرین، ایبوپروفن یا ویتامین ای.

اگر سیگار می کشید، باید به مدت دو هفته قبل و بعد از عمل، آن را ترک کنید. سیگار کشیدن می تواند بهبود یافتن شما را به تعویق بیندازد.

ممکن است پزشک شما پیش از عمل، یک آنتی بیوتیک برای شما تجویز کند تا از عفونت های باکتریایی پیشگیری شود .یا در صورتی که مستعدِ تاول یا تبخال باشید، ممکن است یک داروی ضدویروسی به شما بدهد.

از لیزر باید چه انتظاری داشته باشیم؟

عموما لیزر جوانسازی پوست، یک عمل سرپایی محسوب می شود و نیازی به بستری شدن وجود ندارد. ممکن است پزشک، چروک های اطراف چشم ها، دهان یا پیشانی را درمان، یا کل صورت شما را لیزر کند. برای ناحیه های کوچک، پزشک قسمت هایی را که قرار است لیزر شود بی حس می کند؛ همچنین ممکن است شما را به صورت کامل بیهوش کنند؛ در صورتی که قرار باشد کل صورتتان لیزر شود، ممکن است داروی بیهوشی عمومی به شما داده شود.

در صورتی که قرار باشد پزشک فقط بخش هایی از صورتتان را لیزر کند. عمل حدود 30 تا 45 دقیقه طول خواهد کشید. عمل لیزر کل صورت ممکن است تا دو ساعت هم طول بکشد.

پزشک بعد از عمل لیزر، ناحیه لیزر شده را باندپیچی می کند. 24 ساعت بعد از عمل، شما باید ناحیه لیزر شده را روزی 4 تا 5 بار تمیز کنید؛ سپس باید یک پماد، به صلاحدید پزشک، را روی محل مورد نظر بمالید; تا جلوی پوسته پوسته شدن را بگیرد. عموما مدت زمان بهبود یافتن زخم ها بین 10 تا 21 روز است. که البته به شرایط عمل و مراقبت­ های پس از آن نیز بستگی دارد.

داشتن تورم بعد از انجام عمل لایه برداری پوست، طبیعی است. پزشک شما ممکن است برای از بین بردن تورم اطراف چشمان شما، استروئید تجویز کند؛ همچنین برای کم کردن تورم می­ توانید شب ­ها یک بالش اضافه زیر سرتان قرار دهید. گذاشتن یک کیسه یخ بر روی نواحی مورد نظر هم به کاهش تورم در 24 تا 48 ساعت اولیه بعد از عمل لیزر کمک می کند.

امکان دارد برای 12 تا 72 ساعت بعد از عمل، احساس خارش یا سوزش داشته باشید. 5 تا 7 روز بعد از لایه برداری پوست، پوست شما خشک و پوسته پوسته خواهد شد.

زمانی که پوست بهبود یابد، می توانید از آرایش بدون روغن استفاده کنید تا قرمزی صورت کاهش پیدا کند که البته این قرمزی بعد از دو تا سه ماه به کلی از بین می رود. برای نتیجه مطلوب لیزر خود ازدکترشهرام مفاضی مشاوره بگیرید.

مشکلات احتمالی بعد از انجام عمل لیرز جوانسازی

هرچند عمل جوانسازی با لیزر نمی تواند پوستی بی نقص را برای شما به ارمغان بیاورد، اما می تواند ظاهر پوستتان را بسیار بهبود بخشد. ریسک های احتمالی برای این عمل عبارت اند از:

         سوختگی یا سایر صدمات ناشی از گرمای لیزر

         ایجاد زخم

         تغییر در رنگدانه های پوست؛ ممکن است برخی قسمت های پوست تیره تر یا روشن تر شود

         فعال شدن مجدد تبخال ها

         عفونت باکتریایی

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *