Patients
Healthcare Professionals

Dr. Mafazi

بوتاکس که شکل کوتاه شدۀ بوتولینوم توکسین است، یک پروتئین است که از دهه 1980 برای درمان اسپاسم های چشم، مورد استفاده قرار می گرفته است؛ اما از اوایل دهه 2000، تزریق بوتاکس به عنوان یکی از امن ترین محصولات زیبایی برای رفع چین و چروک های صورت و گردن، در سرتاسر دنیا محبوبیت پیدا کرد. هرچند، مانند تمام عمل های زیبایی دیگر، بوتاکس نیز مزایا و معایب خاص خود را دارد که باید هر بیمار پیش از اقدام برای این عمل، از تمام آن ها آگاه باشد.

 بوتاکس چیست و چطور کار میکند؟

چروک ها به خاطر منقبض شدن ماهیچه ها و در یک زاویۀ 90 درجه با آنها ایجاد می شوند. برای مثال، چروک هایی که بر روی پیشانی در هنگام جمع کردن ابروها ظاهر می شوند، بر ماهیچۀ پیشانی عمود هستند. بوتاکس مستقیما به این ماهیچه ها تزریق می شود و تکانش های انقباضی آنها را محدود می کند؛ از این رو، چروک ها کاهش پیدا می کنند و این امر، منجر به نمود ظاهری نرم و صاف در پوست می شود. فرایند این عمل بسیار سریع است و نیاز به مراقبت های پس از عملِ چندانی ندارد.

برخی از چروک ها که بدون انقباض وجود دارند، نسبت به بوتاکس مقاوم خواهند بود. این چروک ها را می توان با کمک سایر عمل های زیبایی از بین برد؛ اما بوتاکس روی آن ها نیز بی تاثیر نخواهد بود! نتایج بوتاکس بسیار سریع ظاهر می شود و حداکثر 4 روز زمان نیاز دارد تا بر عصبی که انقباض ماهیچه را شروع می کند، اثر بگذارد؛ هرچند، نمایان شدن اثر کلی بوتاکس، پس از دو هفته صورت می گیرد.

مزایای بوتاکس

  1. سریع است و فورا می توان نتیجه را مشاهده کرد

در حالی که سایر عمل های کاهش روند پیری، نیاز به چندین جلسه مراجعه دارند، بوتاکس در طول 1 روز تا 1 هفته بعد از درمان، نتایج خود را نشان می دهد (البته برای هر شخص ممکن است تعداد روزها متفاوت باشد)؛ به علاوه،  خود عمل هم در طول 5 تا 10 دقیقه انجام می شود که آن را به یک راه حل زیبایی موثر برای افرادی که محدودیت های زمانی خاص دارند، بدل کرده است.

  1. عوارض جانبی موقتی

مانند تمام درمان های پزشکی دیگر، بوتاکس هم اثرات جانبی خاص خودش را دارد، مثلا گردن درد، خواب آلودگی، سردرد، افتادن پلک و عفونت، البته دو مورد آخر بسیار نادر است. هرچند، این مشکلات بسیار جزئی هستند و در طول 24 تا 48 ساعت بعد از تزریق از بین می روند. در برخی افراد، عوارض جانبی ممکن است تا یک هفته تداوم داشته باشند که این مورد هم بسیار نادر است.

  1. غیرتهاجمی بودن عمل

تغییرات در چهره، به خاطر ماهیتِ غیرجراحی بودنِ بوتاکس، موقتی هستند و به این ترتیب، بوتاکس را می توان یک عمل جراحی زیبایی غیر تهاجمی نامید. این عمل، ریسک های کمتری نیز برای سلامتی فرد دارد؛ چرا که پروتئین های تزریق شده به صورت، در صورتی که به درستی انجام شده باشد، به جای دیگری از بدن منتقل نمی شوند.

  1. پیری پوست را به تعویق می اندازد

درمان با بوتاکس در سنین پایین تر (25 تا 35 سالگی) می تواند به عنوان روشی برای به تعویق انداختن شروعِ چین و چروک ها باشد؛ چراکه این روش، حرکت ماهیچه های مورد نیاز برای ایجاد حالات خاصی از چهره – که می توانند در آینده منجر  به ایجاد چروک در صورت شوند – را متوقف می کند.

  1. سازگاری

با اینکه هدف اصلی بوتاکس، درمانِ حرکات چشمی نامنظم است؛ اما این داروی زیباییِ محبوب را می توان در بخش های مختلف بدن هم به کار برد تا مشکلات مختلفی را درمان کند؛ برای مثال:

در کنار این مزایا، هر بیمار باید آگاهی کاملی از معایب و مشکلات بوتاکس هم داشته باشد تا بتواند یک تصمیم آگاهانه در مورد درمان با بوتاکس بگیرد.

معایب بوتاکس

  1. نتایج موقتی

اثرات درمان، بین 3 تا 8 ماه ماندگار خواهد بود؛ از این رو، فرد باید به صورت منظم به پزشک مراجعه کند؛ به این ترتیب، در حالی که یک درمان با بوتاکس به صورت معمول چندان گران نیست، اما چندین درمان به صورت منظم در طول سال می تواند پرهزینه باشد.

  1. مقاومت دارویی

ماهیت پروتئینیِ بوتاکس، سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند که آنتی بادی هایی تولید کند که بعد از استفادۀ طولانی مدت و مداوم از این دارو، جلوی سازوکارش در بدن گرفته شود و از این رو، اثرگذاری آن در طول زمان کاهش پیدا می کند و هر بار نیاز به دوز بالاتری از آن خواهد بود تا بتوان به نتایجی مشابه با دفعات قبل دست پیدا کرد.

  1. درد و کبودی

پوست صورت نسبت به سوزن های ریز سرنگ که برای تزریق بوتاکس به کار برده می شوند، بسیار حساس است؛ به این ترتیب، این درمان برای برخی افراد می تواند دردناک باشد؛ به علاوه، ممکن است کبودی های جزئی در اطراف محل تزریق به وجود بیاید که البته می تواند تا چند روز تداوم داشته باشد. د رصورت داشتن این علائم ،برای درمان میتوانید به دکتر پوست و مو مراجعه نمایید.

  1. صورت بی روح

بوتاکس با منجمد کردن یا فلج کردن ماهیچه های یک قسمت خاص، به منظور از بین بردن چروک ها کار می کند. که مزایا و معایب بوتاکس خاص خود رادارد، این تزریق ها، گرفتن حالات اساسی چهره، مانند لبخند زدن، اخم کردن و … را نیز برای فرد سخت می کند و امکان نشان دادن احساسات با حرکات چهره را از شخص می گیرد و تا چند ماه به همین شکل باقی می ماند؛ هرچند، این عارضه بیشتر در افرادی دیده می شود که دوزهای بالایی از بوتاکس استفاده کرده اند یا درمان های دیگری را نیز در کنار بوتاکس انجام داده اند.

برای کسب بهترین نتایج بعد از درمان، از مالیدن محل تزریق دوری کنید؛ همچنین، استفاده از آسپیرین، رقیق کننده های خون و داروهای ضد التهاب را به مدت دو هفته پیش از درمان متوقف سازید تا کبودی شما کمتر شود. بوتاکس برای زنان باردار و افراد بالای 65 سال توصیه نمی شود.

این عمل کاملا ایمن است و همین هم به شما کمک می کند تا معایب بسیار کوچک و زودگذر  آن را نادیده بگیرید حتی با وجود مزایا و معایب بوتاکس برای فرد مورد نظر؛ همچنین، برای تزریق بوتاکس، حتما به یک پزشک معتبر و آموزش دیده مراجعه کنید تا مبادا پروتئین سمی این دارو به سایر قسمت های بدن شما منتقل شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *