عمل تزریق یا انتقال چربی چیست؟

عمل تزریق یا انتقال چربی که به آن عمل پیوند چربی هم گفته می شود، یک عمل غیرتهاجمی و طبیعی است که برای انتقال چربی از قسمتی از بدن که چربی در آن زیاد است (شکم یا پهلو) ، به قسمت هایی که مورد نیاز است صورت می گیرد و موجب حجم دهی قسمت مورد نظر می شود. در این روش، از تکنیک های لیپوساکشنِ مدرن استفاد می شود. نتیجۀ این عمل، یک ظاهر بسیار طبیعی را به دنبال خواهد داشت و ریسک بسیار کمی برای عفونت یا پس زنی چربی از سوی بدن وجود دارد. بهتر با مزایا و معایب تزریق چربی به صورت و همچنین ترزیق چربی به لب  آشنا شوید.

چه کسانی کاندید مناسبی هستند؟

کسانی که دارای گونه های تو رفته، علائم محو شدن چربی از روی استخوان های گونه، گودی های عمیق از کناره های بینی تا گوشه های لب، و در برخی موارد، خطوط پررنگ بین پلک های پایینی و گونه هستند، کاندید مناسبی به شمار می آیند. عمل تزریق چربی، یکی از رایج ترین روش ها برای حجم دادن به لب ها نیز هست؛ به علاوه، از این تکنیک می توان برای صاف کردن هر نوع نامنظمی و نازیبایی که مثلا ناشی از لیپوساکشن یا زخم و آسیب های شدید بوده است نیز استفاده کرد.

تزریق چربی خطرناک است؟

همانند تمام جراحی­ ها و عمل های زیبایی دیگر، تزریق یا انتقال چربی هم در کنار مزایایی که دارد، ریسک ها و معایب خاص خودش را دارد، هرچند این ریسک، بسیار ضعیف و جزئی است. مزایای انتقال چربی از طریق تزریق، ثابت شده است – تصحیح نقص های چهره و حجم دادن به کمک یک مادۀ غیر حساسیت زا و اوتولوگوس یا برگرفته از خودِ فرد.- شایان ذکر است که فرد باید ریسک ها و مزایای تزریق چربی را پیش از تصمیم گیری برای انجام این عمل، در نظر داشته باشد. در ادامه به طور دقیق به مزایا و معایب این عمل زیبایی می پردازیم.

مزایای تزریق چربی در صورت

تزریق چربی به عنوان یک عمل زیبایی، فرایندی طبیعی، تطبیق پذیر، ماندگار و ایمن است. انتقال چربی صورت، برای بیمارانی که نسبت به پرکننده های پوستی سنتی، مانند کلاژن گاوی حساسیت نشان می دهند، به روشی محبوب برای بهبود حجم گیری تبدیل شده است. یکی از بزرگ ترین مزایای حجم دهی با تزریق چربی این است که عملا هیچ ریسکی برای واکنش های آلرژیک در بیمار وجود نخواهد داشت.

تزریق های کلاژن سنتی، از بافت گاوی به دست می آیند و به این ترتیب، بیمار باید ابتدا یک تست آلرژی به مواد بدهد و منتظر نتایج بماند و سپس درمان را انجام دهد. حتی محصولات جوانسازیِ مدرن تر، مانند آنهایی که از هیالورونیک اسید ساخته شده اند، درصد پایینی از ریسک واکنش آلرژیک را برای افرادِ حساس به همراه دارند. بسیاری از بیماران، احساس می کنند با استفاده از انتقال چربی، امنیت بیشتری دارند و دیگر نیازی نیست که نگران واکنش های آلرژیک بعد از عمل باشند.

یک دلیل دیگر  علاوه بر مزایا و معایب تزریق چربی صورت ،محبوبیت برای انتخاب انتقال/تزریق چربی، مدت زمان ماندگاری نتایج عمل است. با اینکه 65 درصد از چربی تزریق شده مجددا در طول چند ماه بعد از تزریق جذبِ بدن می شود؛ اما آن 35 درصد باقی مانده، معمولا تا سال ها سر جای خود باقی می ماند. برای اینکه بیماران اثر ماندگارتری را از این عمل داشته باشند، ترجیح می دهند چندین درمان تزریق چربی را در طول دو سه ماه انجام دهند.

یکی دیگر از مزایای عمل انتقال چربی این است که معمولا این عمل با سایر عمل های جوانسازی صورت، مانند بوتاکس، یا عمل های زیبایی بدن، مانند جراحی پلاستیک شکم یا لیپوساکشن، ترکیب می شود؛ به این ترتیب، انجام عمل تزریق چربی به همراه یکی از این عمل ها برای بسیاری از بیماران، نسبت به انجام هر عمل به صورت جداگانه، مقرون به صرفه تر خواهد بود و مدت زمان دوره نقاهت و پرهیز هم به نسبت کمتر خواهد شد.

سایر مزایا و معایب تزریق چربی به طور خلاصه عبارت اند از:

  • یک عمل سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی
  • نتایجِ ماندگارتر
  • محل برداشت چربی کمی متناسب تر و لاغرتر می شود (شکم یا پهلوها)
  • سلول های ریشه ای موجود در چربی می توانند عوامل رشد برای بهبود کیفیت بافت صورت را ایجاد کنند
  • زمان ریکاوری بسیار کوتاه تر.

معایب احتمالی ناشی از عمل تزریق چربی

ریسک های عمل انتقال چربی، معدود، نادر و جزئی اند. احتمالا سرخی و تورم را تجربه خواهید کرد؛ اما تمام بیماران دچار این عوارض نخواهند شد. مهم ترین ضعف این عمل این است که احتمالا صورت یا لب های شما تمام یا بیشترِ چربی تزریق شده را جذب کند. شانسِ رخ دادن این عارضه را نمی توان برای هر فرد مشخص کرد؛ اما تا حدود نیمی از تمام بیمارانی که عمل تزریق چربی را انجام می دهند، این اتفاق را تجربه می کنند.

ریسک ها و مشکلات احتمالی، اما نادرِ عمل تزریق چربی عبارت اند از:  واکنش آلرژیک به بی حسی موضعی، رنگ پریدگی دائمی ناشی از پاره شدن رگ خونی در محل درمان، ظاهرِ غیرنرمال به خاطر ترمیمِ بیش از حد، خونریزی پس از عمل، دلمه بستن خون در محل درمان یا محل برداشت چربی، عفونت خونی (که احتمالا از یک عمل زیبایی یا دندانپزشکی دیگر آمده است)، بافت اسکار، و امبولی چربی ناشی از تزریق اشتباه چربی به صورت مستقیم به داخل رگ خونی.

ناراضی بودن از نتایج عمل انتقال چربی را هم می توان به عنوان یکی از ریسک های این عمل در نظر گرفت. ممکن است میزان چربی تزریق شده برای مثال چربی تزریق گونه کافی نباشد؛ مدت زمان اثرگذاری تزریق چربی و ماندگاری آن به میزان دلخواه نباشد؛ یا صورت چربی تزریق شده را نپذیرد. صورت یا لب های شما ممکن است دقیقا به همان شکلی که می خواستید در نیاید. پیش از انجام عمل، می توانید تمام این دغدغه ها را با پزشک خود مطرح کنید و با آگاهی کامل عمل را انجام دهید.

سخن آخر

اما در نهایت می توان گفت که تزریق چربی، یکی از بهترین، امن ترین و ماندگارترین عمل های جوانسازی به شمار می آید؛ اما شرط حصول نتیجۀ مطلوب، انتخاب یک پزشک متخصص و باتجربه در این زمینه است.