Patients
Healthcare Professionals

Dr. Mafazi

مزوتراپی تکنیکی است که با استفاده از تزریق ویتامین ها، آنزیم ها، هورمون ها و عصاره های گیاهی، پوست را جوانسازی و لیفت می­کند و چربی های اضافی را از بین می برد.

مزوتراپی چیست؟

میشل پیستور، پزشکی در فرانسه، این تکنیک را در سال 1952 ابداع کرد. این روش، در اصل برای تسکین درد استفاده می شد. از آن زمان تا به حال، این روش در ایالات متحده و سایر نقاط جهان محبوبیت فراوانی پیدا کرده است. امروزه از مزوتراپی برای موارد زیر استفاده می شود:

در این تکنیک، از سوزن های بسیار ریز استفاده می شود تا یک سری مواد به لایۀ میانی پوست (مزودِرم) تزریق شود. ایدۀ اصلی مزوتراپی این است که این شیوه، مسائل زیرپوستی، مانند گردش خون و التهاب را که باعث وارد آمدن صدمه به پوست شده اند، تصحیح می کند.

فرمول استانداردی برای موادی که در مزوتراپی تزریق می شوند وجود ندارد. پزشک ها از محلول های بسیار متنوعی استفاده می کنند که شامل موارد زیر می شود:

چطور باید برای درمان آماده شد؟

پیش از انجام درمان، یک جلسه با دکتر مشاوره خواهید داشت تا به شما گفته شود که باید چه انتظاراتی از این درمان داشته باشید. ممکن است از شما بخواهند از خوردن آسپیرین و سایر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی (NSAID) به مدت یک هفته قبل از عمل خودداری کنید. این مسکن ها می توانند ریسک خونریزی و کبودی صورت را در مزوتراپی افزایش بدهند.

در طول جلسه چه اتفاقی می افتد؟

ممکن است پزشک در طول هر جلسه، پوست شما را بی حس؛ سپس با استفاده از یک سری سوزن کوتاه و مخصوص، مایعاتی به زیر آن تزریق کند. این سوزن ممکن است به یک گان مکانیکی متصل شده باشد تا مقدار زیادی مایع تزریقی را سریع تر به پوست شما برساند.

این تزریق ها ممکن است در عمق های مختلفی از پوست انجام شوند – از 1 تا 4 میلیمتر درون پوست – که به شرایط و وضعیت پوست شما بستگی دارد. پزشک شما ممکن است سوزن را با زاویه ای خاص وارد پوست کند یا حین تزریق، با چرخاندن مچ، زاویۀ آن را تغییر دهد. هر تزریق ممکن است فقط یک قطرۀ کوچک از محلول را وارد پوست شما کند.

احتمالا برای رسیدن به اثر مطلوب، نیاز خواهید داشت که چندین جلسه مزوتراپی انجام دهید. باید انتظار داشته باشید که بین 3 تا 15 جلسه، این کار را تکرار کنید. در ابتدا، تزریق ها هر 7 روز یک بار تکرار می شوند. اگر پوست شما شروع به بهبود یافتن کند، درمان ها به هر دو هفته یک بار یا ماهی یک بار، تغییر پیدا می کنند.

این عمل چقدر اثر دارد؟

اثرگذاری این عمل، به محلول مورد استفاده، سازگاری آن با بدن شما و وضعیت فعلی پوست شما بستگی دارد. مطالعاتی در مورد اثرگذاری این عمل انجام شده اند و بسیاری از آن ها این اثرگذاری را تایید کرده اند.در صورت نیاز به دکترپوست و مو کلیک کنید.

تفاوت مزوتراپی با لیپوساکشن

مزوتراپی یک جایگزین غیرجراحی برای لیپوساکشن، برای از بین بردن چربی های ناخواسته تلقی می شود.لیپوساکشن به صورت دائمی چربی را از قسمت هایی مانند شکم، ران ها و پشت برمی دارد. جراحان زیبایی این عمل را با وارد کردن یک لولۀ پلاستیکی باریک، از طریق سوراخ های ریز بر روی پوست شما، انجام می دهند. در این روش، چربی با یک مکندۀ جراحی بیرون کشیده می شود. برای عمل لیوپساکشن شما را بیهوش خواهند کرد.

هرچند لیپوساکشن برای از بین بردن چربی های اضافی اثر قطعی دارد، اما بهبودی از این عمل می تواند تا 6 هفته به طول بی انجامد. این عمل، ریسک هایی مانند صدمه به عصب و رگ های خونی، اختلالات پوستی، سوختگی و عفونت را نیز به همراه دارد و هزینه اش نیز بسیار بالاتر است.

از سوی دیگر، مزوتراپی به اندازه لیپوساکشن تهاجمی نیست. خبری از بریدن پوست نیست و هزینه آن هم به نسبت پایین تر است. هرچند برای این عمل باید بین 5 تا 10 جلسه به پزشک مراجعه کنید. البته این هم ناگفته نماند که اثرگذاری مزوتراپی به اندازه لیپوساکشن نخواهد بود. .

اثرات جانبی و ریسک های این عمل کدامند؟

گفته می شود که ریسک های این عمل بسیار معدود و ضعیف هستند، به شرطی که شما به یک پزشک باتجربه و متخصص مراجعه کرده باشید. اثرات جانبی گزارش شده برای این عمل عبارت اند از:

بهبودی بعد از عمل چطور است؟

از آنجایی که مزوتراپی یک عمل غیرتهاجهی است، معمولا بعد از جلسه، نیازی به استراحت نخواهید داشت. بسیاری از افراد می توانند بلافاصله به فعالیت های معمول خود بازگردند. البته این امکان هم وجود دارد که برخی به خاطر تورم و دردی که در محل های تزریق احساس می کنند، یک روز را مرخصی بگیرند و استراحت کنند.

آیا مزوتراپی را می توان برای درمان ریزش مو هم استفاده کرد؟

علاوه بر درمان چروک ها و از بین بردن چربی های ناخواسته، مزوتراپی برای درمان ریزش موی ناشی از آلوپسی هم به کار برده می شود. در این درمان، عصاره های گیاهی طبیعی، ویتامین ها یا داروهای خاصی مانند فیناستراید یا ماینوکسیدیل، به داخل سر تزریق می شوند. افرادی که مزوتراپی را برای درمان ریزش مو تجربه کرده اند ادعا می کنند که:

در آخر

از آنجا که عمل های زیبایی بسیار حساس اند و با اعتماد به نفس افراد سر و کار دارند، حتما به متخصص با تجربۀ پوست مراجعه کنید.دکتر مفاضی بهترین دکتر عمل ساکشن درکرج می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *