Patients
Healthcare Professionals

Dr. Mafazi

تفاوت پی آر پی با میکرونیدلینگ معمولی چیست؟

میکرونیدلینگ، یک عمل زیبایی است که در درجۀ اول، برای کاهش علائم پیری در فرد به کار برده می شود.پس تفاوت پی آر پی با میکرونیدلینگ قابل توجه قرار میگیرد، یک متخصص پوست در طول یک جلسۀ استاندارد، از یک دستگاه ویژه که سوزن های ریزی دارد بهره می برد تا پوست را سوراخ کند و به این ترتیب، عمل تولید کلاژنِ بیشتر در بدن را تحریک سازد. به این خاطر، میکرونیدلینگ را درمان القای کلاژن هم می نامند.

پی آر پی یا پلاسمای غنی شده با پلاکت را می توان با پرداخت هزینۀ مازاد، به عمل اضافه کرد. این روش می تواند زمان بهبود را کاهش دهد و مدت زمان سرخی و تورم که بعد از میکرونیدلینگ دیده می شود را کمتر کند. برخی مطالعات نشان داده اند که میکرونیدلینگ با پلاسمای غنی شده با پلاکت، نتیجۀ عمل را برای درمان اسکار های آکنه نیز بهبود می دهد.

این عمل برای چه منظوری انجام می شود؟

میکرونیدلینگ سنتی برای درمان هر چیزی، از لکه های پیری و چین و چروک گرفته تا جای زخم و شکل های خاصی از اختلال افزایش رنگدانه، به کار برده می شود. پی آر پی می تواند این اثرات را تقویت سازد و به شما کمک کند تا سریع تر به نتایج دلخواه خود برسید.

هرچند میکرونیدلینگ را می توان برای درمان جای زخم و ترک های پوستی بر روی سایر قسمت های بدن نیز به کار برد؛ اما ظاهرا، بیشتر مطالعات در مورد پی آر پی و اسکار، بر روی درمان صورت متمرکز بوده اند.

بیشتر بیماران، کاندیدهای خوبی برای این نوع عمل زیبایی  و عمل های زیبایی دیگری مانند عمل لیپوپلاستی و عمل ساکشن هستند علاوه بر تفاوت پی آر پی با میکرونیدلینگ روش های درمان متوع دیگر یبا پیشرفت علم و تکنولوژی وجود دارد و تناقض های معدودی برای این درمان مشاهده شده است. این عمل ممکن برای شما گزینۀ مناسبی نباشد اگر:

·        باردار هستید

·        رآکوتان مصرف می کنید یا اخیرا  مصرف کرده اید

·        هنوز آکنه های فعال دارید که باعث ایجاد اسکارهای جدید می شود

·        بیماری پوستی خاصی مانند اگزمای صورت یا آکنه روزاسه  دارید

·        پوستتان به راحتی زخم می شود

·        سابقه التیام دیرهنگامِ زخم دارید

·        در 12 ماه گذشته عمل تشعشع پوست انجام داده اید

پزشک در این روش، سابقۀ بیماری شما را بررسی خواهد کرد تا تعیین شود که آیا کاندید خوبی برای میکرونیدلینگ با پی آر پی هستید یا نه.

چطور باید برای وقت ویزیت آماده شویم؟

پزشک به شما دستورالعمل های ویژه ای خواهد داد تا بدانید که برای درمان باید چطور آماده شوید. این دستورالعمل می تواند شامل این موارد باشد:

·        چندین هفته پیش از عمل، بیش از حد و بدون حفاظت درمقابل نورخورشید قرار نگیرید یا از دستگاه برنزه استفاده نکنید

·        چند روز مانده به وقت عمل، آب زیاد بنوشید

·        برای بازگشت به خانه از مطب پزشک، یک تاکسی برای خود رزرو کرده باشید

·        بدون آرایش در اتاق عمل حاضر شوید (حتی کرم ضد آفتاب یا مرطوب کننده هم نزنید)

·        از مصرف الکل و دخانیات بپرهیزید

چه انتظاراتی از این عمل داشته باشیم؟

میکرونیدلینگ با پی آر پی در مقایسه با سایر عمل های زیبایی فرایند سریع تری است.

قبل از عمل

حداقل 15 دقیقه قبل از نوبتتان به مطلب بروید. به این ترتیب زمان کافی خواهید داشت: تا آخرین برگه ها را امضا کنید و پرداختی های خود را انجام دهید.

وقتی که آماده شدید، پرستار بعد از تمیز کردن پوستتان، یک بی حسی موضعی روی صورتتان می مالد. این بی حسی باید حداقل نیم ساعت قبل از شروع عمل روی صورت شما اعمال شده باشد.

در طول عمل

عمل شامل دو مرحله انجام می شود. بسته به نواحی مورد نظر شما، بخش میکرونیدلینگ حدود نیم ساعت طول می کشد. در طول این زمان، پزشک یک غلتک پوستی حرفه ای یا دستگاه تایید شدۀ دیگری را روی نواحی مورد نظرتان بر روی صورت می غلتاند.

در زمانی که صورتتان در حال بی حس شدن است، یک سرنگ خون، معمولا از بازوی شما کشیده می شود. این خون بعدا داخل یک سانتریفیوژ قرار داده می شود تا پی آر پی از سایر مولفه های خون جدا شود.

سپس محلول پی آر پی روی ناحیۀ درمان شده ماساژ داده می شود. درمان میکرونیدلینگ، سوراخ های بسیار ریزِ کنترل شده ای بر روی پوست ایجاد می کند و اجازه می دهد این پی آر پی داخل پوست شما تزریق شود.

در گذشته پی آر پی به داخل پوست تزریق می شد، اما حالا شیوۀ رایج تراستفاده ازآن، به همراه میکرونیدلینگ است.

بعد از عمل

زمانی که عمل به پایان رسید، پزشک یک سرم یا مرهم به شما خواهد زد. تا سرخی و التهاب صورت شما کمترشود.

اگر واکنش بدی از سوی بدن صورت نگیرد، می توانید به خانه برگردید. هرچند بسیاری از افراد راحت اند که خودشان تا خانه رانندگی کنند، بهتر است برای اطمینان، یک تاکسی برای خودتان رزرو کنید.

اثرات جانبی و اختلالات احتمالی

کبودی و التهاب، شامل تورم و قرمزی پوست، شایع ترین اثرات جانبی این عمل هستند. این اثرات معمولا بلافاصله بعد از عمل ظاهر می شوند.در طول 4 تا 6 روز، به طور کامل از بین می روند.

همچنین در طول این زمان باید از قرارگیری مستقیم یا طولانی مدت در معرض نور آفتاب و انجام درمان های دیگر پوستی ، اجتناب کنید. فراموش نکنید که نباید صورتتان را محکم بمالید یا نیشگون بگیرید.

خبر خوب این است که پی آر پی، حاوی خونِ خودِ شماست، پس شانس بسیار کمی برای آلودگی های خونی یا عفونت وجود دارد. اختلالات نادر، اما جدی که ناشی از این اتفاق هستند، شامل عفونت و زخم شدگی می شوند.

اگر سابقۀ تبخال دارید، این امکان هم وجود دارد که بعد از انجام این عمل دچار آن بشوید. اگر سابقه تبخال دارید، این را با پزشک خود در میان بگذارید.

در طول دوران بهبودی چه تفاوت پی آر پی با میکرونیدلینگ وجود دارد،باید چه انتظاراتی داشت؟

بهبودی پس از این عمل، بسیار آسان است. اگر تمایل داشته باشید می توانید فردای روز عمل به تحصیل یا کار خود بازگردید.

ممکن است هنوز کمی قرمزی یا علائم دیگری بر روی پوست شما قابل مشاهده باشد؛ اما برای گرفتن نتیجۀ بهتر از این روش جوانسازی صورت، بهتر است که مواد آرایشی  بر روی پوست خود نمالید و حتما هر سه ساعت یک بار از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

یادتان باشد حتما روزی یک بار صورتتان را با یک شویندۀ ملایم بشویید.پس از آن، کرم مرطوب کننده یا آبرسان استفاده کنید. در صورت تمایل، برای کمتر کردن قرمزی صورت، پس از چند روز می توانید کمی آرایش  کنید. پزشک محصولات خاصی را به شما پیشنهاد می کند تا به بهبود پوستتان کمک کند.

بهتر است در طول مرحلۀ بهبودی، از محصولاتِ بر پایۀ الکل یا مواد گیاهی اجتناب کنید. تا زمانی که پوست شما به صورت کامل بهبود پیدا نکرده، از فعالیت های شدیدی که ممکن است. باعث تعریق بیش از حد و تولید گرما شود دوری کنید. فعالیت هایی مانند دویدن، تنیس بازی کردن و وزنه زدن را به بعد موکول کنید. در این زمان، از شنا کردن نیز بپرهیزید. عرق کردن ممکن است باعث خارش و سوزش پوست شود. حداقل تا زمان بهبود، از این فعالیت ها دوری کنید.

چه زمانی نتایج را خواهید دید؟

استفاده از پی آر پی در کنار میکرونیدلینگ می تواند اسکارهای روی صورت شما را بهبود دهد. جوانی شما را بازیابد. البته این عمل در کنار عمل های زیبایی دیگر می تواند نتایج را برای شما قابل مشاهده تر سازد. بعد از اتمام دورۀ درمان، بهتر است از پزشک خود پیگیری های لازم را انجام دهید تا بسته به نوع درمانتان، مراقبت های لازم را انجام دهید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *