Patients
Healthcare Professionals

Dr. Mafazi

یک چشم مصنوعی می تواند به بهبود ظاهر افرادی که چشم خود را بر اثر جراحت یا بیماری از دست داده اند، کمک کند. نام دیگر “چشم شیشه ای” یا “چشم مصنوعی” است. این در واقع یک چشم نیست، بلکه پوسته ای است که ساختارهای حفره چشم را می پوشاند. شما میتوانید در سایت دکتر مفاضی از نحوه عمل ساکشن توسط دکتر مطلع شوید.

پروتز چشم-وبسایت دکتر شهرام مفاضی

چشم مصنوعی شامل:

پوسته بیرونی بیضی و سفید رنگ

قسمت گرد و مرکزی که شبیه عنبیه و مردمک چشم دیگر است

برخی از دلایلی که ممکن است یک چشم برداشته شود عبارتند از:

صدمه

گلوکوم

عفونت داخل چشم

تومورهای چشم

چشم مصنوعی شامل:-وبسایت دکتر شهرام مفاضی

انواع جراحی

دو روش جراحی با تشخیص جراح برای برداشتن چشم آسیب دیده وجود دارد. این دو روش عبارتند از:

بیرون زدگی

در این روش داخل چشم ژله مانند به بیرون ساکشن می شود. این کار از طریق یک برش در جلوی چشم انجام می شود. اما این روش بافت ها را در موارد زیر حفظ می کند:

چشم خارجی

حدقه چشم

هسته ایی

در این روش کل چشم («کره چشم» کره مانند) از حدقه خارج می شود.

اگر کل چشم برداشته شود، ایمپلنت و پروتز چشمی مانع از رشد بافت‌های حفره چشم می‌شود تا فضای خالی را پر کند.

چشم مصنوعی نمی تواند بینایی را بازگرداند. پس از برداشتن چشم طبیعی و قرار دادن چشم مصنوعی، فرد بینایی در آن چشم نخواهد داشت.

چشم مصنوعی از چه ساخته شده است؟

زمانی “چشم شیشه ای” واقعا از شیشه ساخته شده بود. امروزه یک چشم مصنوعی عموماً از اکریلیک سخت و پلاستیکی ساخته می شود. چشم مصنوعی به شکل یک پوسته است.

چشم مصنوعی روی ایمپلنت چشمی قرار می گیرد. ایمپلنت چشمی یک دستگاه سخت و گرد مجزا است که از طریق جراحی و به طور دائمی عمیق‌تر در حفره چشم تعبیه می‌شود.

چشم مصنوعی از چه ساخته شده است؟-وبسایت دکتر شهرام مفاضی

جراحی پروتز چشم

پس از جراحی برای برداشتن چشم طبیعی، ایمپلنت چشمی توپی شکل به طور دائم و عمیق کاشته می شود. بعداً پروتز متحرک ایجاد می شود تا روی آن قرار گیرد.

برداشتن چشم آسیب دیده معمولاً با بی حسی موضعی انجام می شود. داروهای آرام بخش و داروهای مسکن ممکن است از طریق رگ ها برای کاهش اضطراب و درد تجویز شوند. الزامی به بیهوشی عمومی نیست اما یک گزینه می‌تواند باشد.

آنتی بیوتیک های خوراکی ممکن است برای چند روز پس از جراحی پروتز چشم تجویز شود. قطره چشمی آنتی بیوتیک معمولاً برای چند هفته تجویز می شود. حفره چشم پوشیده می شود و ماه ها به آن فرصت داده می شود تا بهبود یابد.

پس از بهبودی کامل، یک متخصص پروتز چشم (چشم‌پزشک) از جلوی حفره چشم قالب‌های مومی ایجاد می‌کند. متخصص چشم یک پروتز سفارشی می سازد تا روی ایمپلنت چشمی قرار گیرد. یک عنبیه جدید (قسمت رنگی چشم) و رگ های خونی در ناحیه سفید با دقت با دست نقاشی می شوند تا با چشم سالم مطابقت داشته باشد.

حفره چشم ممکن است پس از جراحی به تغییر شکل خود ادامه دهد. نصب و تنظیم اضافی پروتز ممکن است هفته ها یا ماه ها پس از قرار دادن اولیه لازم باشد.

در فعالیت‌های روزمره، مانند دوش گرفتن، ورزش‌هایی مانند اسکی و شنا می توانید از چشم مصنوعی خود استفاده کنید.

شما هنوز هم می توانید هنگام استفاده از چشم مصنوعی گریه کنید، زیرا چشمان شما باعث ایجاد اشک در پلک ها می شود.

پس از دریافت چشم مصنوعی، همچنان می توانید پروتز خود را با چشم فعلی خود حرکت دهید تا ظاهری طبیعی داشته باشید.

 

اگر به یک چشم مصنوعی نیاز دارید، می‌توانید یک چشم «استوک» یا «آماده» خریداری کنید که تولید انبوه است و تناسب یا رنگ سفارشی ندارد. یا می‌توانید یک چشم «سفارشی» را سفارش دهید که توسط یک چشم‌ساز پروتز، معروف به چشم‌پزشک، برای شما ساخته شده است. یک چشم سفارشی تناسب بهتری خواهد داشت و رنگ طبیعی تری متناسب با چشم باقیمانده شما خواهد داشت.

افرادی که تحت این روش قرار می گیرند معمولا حداقل دو شب در بیمارستان بستری می شوند و زمانی که احساس آمادگی کردند به خانه می روند.بعد از این مرحله می‌توانید به مدرسه یا محل کار بازگردید، اما باید مراقب پانسمان جراحی خود باشید و دو هفته بعد برای برداشتن بخیه‌ها به پزشک مراجعه کنید.بهبودی کامل سه تا چهار ماه طول میکشد.

جراحی پروتز چشم-وبسایت دکتر شهرام مفاضی

جراحی پروتز چشم-وبسایت دکتر شهرام مفاضی

هزینه جراحی پروتز چشم چقدر است؟

در حال حاضر در کشور ما بیمه درمانی هزینه های پروتز چشم یا حداقل بخشی از هزینه ها را پوشش نمی دهند.

بدون بیمه، چشم پزشکان ممکن است معادل 2500 تا 8300 دلار برای چشم اکریلیک و ایمپلنت دریافت کنند. این هزینه جراحی مورد نیاز برای برداشتن چشم را که ممکن است ضروری باشد و بدون بیمه هزینه بر باشد، حذف نمی کند.

حتی با بیمه، در اکثر برنامه‌ها، از شما انتظار می‌رود که در طول هر بازدید از چشم پزشک، جراح و پزشک خود، هزینه‌ای (پرداخت مشترک) بپردازید.

شما میتوانید عمل  فیلر زیر چشم خود را توسط دکتر مفاضی انجام دهید.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *