Patients
Healthcare Professionals

Dr. Mafazi

پیکرتراشی به معنای لاغر کردن، پر کردن و شکل دهی نواحی خاصی از بدن با برداشتن چربی های اضافی یا منتقل کردن آنها به نواحی مورد نظر است.

لیپوماتیک و پیکرتراشی | دکتر شهرام مفاضی

پیکرتراشی که در اصل یک لیپوساکشنِ بی درد است، یک عمل اصلاحی برای بدن به شمار می آید که بیشتر افراد آن را با لیپوساکشن اشتباه می گیرند؛ اما از لحاظ فنی، این دو عمل با هم تفاوت های زیادی دارند. به تصور بسیاری، پیکرتراشی که با نام لیپو اسکالپچر (liposculpture) هم شناخته می شود، روشی برای کم کردن وزن است؛ اما این روش، صرفا نواحی دارای مشکل بدن شما را اصلاح می کند. لیپوساکشن به معنای جذب چربی است؛ اما پیکرتراشی، یعنی اصلاح بافت چربی و دادن یک شکل زیباتر به چربی های موجود در بدن. عمل پیکرتراشی با شکل دادنِ بدن بعد از برداشتن چربی توسط وکیوم از قسمت های مختلف بدن، مانند پشت، کمر، شکم، داخل پاها، داخل زانوها، زیر چانه و … انجام می شود.

در برخی موارد می توان در طول عمل کوچک کردن یا بزرگ کردن سینه، لیفت شکم، یا سایر عمل های جراحی زیبایی نیز از این روش استفاده کرد. پیکرتراشی یک روش درمانی برای چاقی نیست. اگر مرتب ورزش، و غذاهای کم کالری مصرف می کنید؛ اما از نظر ژنتیکی مشکل چاقی موضعی دارید، می توانید از این روش به خوبی بهره ببرید.

آیا من کاندید مناسبی برای پیکرتراشی هستم؟

همانند سایر عمل های زیبایی، تصمیم برای انجام دادن جراحی پیکرتراشی، با خودِ شماست، نه به این خاطر که دیگران از شما می خواهند این کار را انجام دهید! اگر بدن شما در نواحی خاصی انباشت چربی اضافی دارد و نمی توانید با رژیم غذایی و ورزش کردن آنها را از بین ببرید، احتمالا انجام جراحی پیکرتراشی برای شما مناسب خواهد بود.

قیمت عمل پیکرتراشی

قیمت های عمل پیکرتراشی یا لاغری و تناسب اندام متنوع است؛ اما باید به یاد داشته باشید که  ، بسیار مهم تر از قیمت آن است؛ به همین دلیل، زمانی که کلینیک یا جراحِ خود را برای عمل پیکرتراشی انتخاب می کنید، به یاد داشته باشید که هزینه باید در اولویت دوم شما قرار بگیرد.

آزمایش عمل پیکرتراشی چطور انجام می شود؟

زمانی که شما برای این عمل به پزشک مراجعه می کنید، پزشک ابتدا شما را آزمایش می کند و یک عکاس از شما عکس های قبل از عمل را می گیرد. در طول آزمایش، شما باید سابقۀ پزشکی، داروهایی که مصرف می کنید، آلرژی ها و سایر اطلاعات مورد نیاز را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک ارزیابی های مورد نظر برای عمل را بر اساس اطلاعات به دست آمده انجام می دهد. این اطلاعات با شما به اشتراک گذاشته می شود و جزئیات کارهایی که باید پیش از عمل انجام دهید را بر اساس شرایط خاصتان به شما گوشزد می کند.

شایان ذکر است که شما باید در آزمایش اولیه، نتیجۀ مطلوب و خواسته ای که دارید را با پزشک در میان بگذارید. این امر به شما کمک می کند سطح رضایت بالاتری را پس از عمل داشته باشید؛  و ممکن است گاهی نیاز به تزریق چربی به اجزای صورت مثل  تزریق چربی گونه  و تزریق چربی به لب نیاز باشد .همچنین باید وزن ایده آل و برنامه های آیندۀ خود (مثلا اینکه قرار است بچه دار شوید) را نیز به پزشک بگویید.

در این جلسه، شما می توانید هر سوالی را که در مورد عمل پیکرتراشی دارید، از پزشک بپرسید و تمام ابهامات خود را برطرف کنید؛ به این ترتیب، آمادگی بیشتری برای انجام عمل به دست خواهید آورد.

عمل پیکرتراشی چطور انجام خواهد شد؟

عمل پیکرتراشی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بعد از اینکه عمل بیمار تمام شد، فرد می تواند با رضایت پزشک به خانه برگردد و بعد از 24 ساعت، به حمام برود.

در کلینیک های معتبر، عمل پیکرتراشی با تکنیک های قابل اطمینانی که تایید علمی دارند و کلینیک های مشهور دنیا آن ها را ترجیح می دهند، انجام می شود؛ به این ترتیب، پیکرتراشی، عوارض جانبی جدی و خاصی را  در پی نخواهد داشت؛ برای مثال، استفاده از ویبریشن شدید می تواند چربی های بیشتری را در یک جلسه از بین ببرد و درد پس از عمل را هم کمتر کند.

در پیکرتراشی، انباشت های چربی ماندگار و اضافی از طریق یک لوله و دستگاه وکیوم از بدن خارج می شود و به بدن، فرم و شکل مناسبی داده می شود. با تکنیک تامسنت (Tumscent) ، به کمک بی حسی موضعی، یک محلول حاوی نمک وارد سلول های چربیِ مورد نظر می شود و پس از آن، خودِ عمل صورت می گیرد. این امر، کبودی و تورم بعد از عمل را به شدت کاهش می دهد.

بعد از عمل پیکرتراشی

بعد از عمل پیکرتراشی، احتمالا چندین هفته طول می کشد تا تورم بدن شما بخوابد. هر روز که می گذرد، بدن شما با شکل جدیدش بیشتر سازگار می شود و تناسب اندام بیشتری پیدا می کنید. اگر یک سبک زندگی سالم داشته باشید و وزن خود را کنترل کنید، پیکرتراشی می تواند تناسب اندام مادام العمری برایتان به همراه داشته باشد. نکتۀ مهم این است که وزنتان را ثابت نگه دارید و سعی کنید ورزش را هم در برنامه های خود بگنجانید.

به علاوه، زمانی که عمل شما به پایان برسد، پزشک در یک جلسۀ کوتاه، شما را از بایدها و نبایدهای بعد از عمل آگاه خواهد کرد. بعد از عمل شما می توانید مستقیما به خانه بروید و بعد از یک یا دو روز، فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید. داشتن کمی درد، تورم و کبودی بعد از عمل، طبیعی است. شاید چند هفته طول بکشد تا تورم شما به پایان برسد.

عوارض جانبی پیکرتراشی

یکی از عوارض جانبی هر عمل سنگینی، به هم خوردن نظم قاعدگی خواهد بود و این امر به خاطر آزاد شدن استروژن از چربی های بدن شماست. قرمز شدن صورت، گردن و قسمت بالای سینه هم ممکن است بعد از پیکر تراشی اتفاق بیفتد و برای یک یا دو روز تداوم داشته باشد. بالا رفتن جزئی دمای بدن در طول 48 ساعات اول بعد از عمل نیز یک امر طبیعی است که به دلیل واکنش بدن به عمل رخ می دهد.

هر گونه تب یا درد شدید، علامت عفونت است و در صورت مشاهده باید فورا با پزشک تماس بگیرید.

سخن آخر

پیکرتراشی، عملی مهم و ظریف است و حتما باید زیر نظر متخصص مجرب و کارآزموده صورت بگیرد؛ پس قبل از هر اقدامی، در انتخاب پزشک خود به شدت دقت کنید تا بهترین نتیجه برایتان حاصل شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *